Хмари з решток загиблих зір вперше знайшли на околицях галактики
Астрономам вдалося знайти хмари із решток загиблих зірок — залишки наднових — далеко за межами центральної області галактики Велика Магелланова Хмара. Досі вважалося, що такі структури концентруються саме біля центру галактик. Тепер же астрономи мають не лише шанс краще зрозуміти особливості Великої Магелланової Хмари, а і самих залишків наднових, адже на околицях галактики їх оточує інакше, ніж у центрі, середовище. Дослідження, опубліковане в журналі Astronomy & Astrophysics.

Залишки наднових, які знайшли астрономи, позначені помаранчевим і блакитним колом на знімку Великої Магелланової Хмари у видимому світлі. Eckhard Slawik, ESA/XMM-Newton/M. Sasaki
Що цікавого у цих рештках зір?
Залишки наднових видали себе астрономам радіо- і рентгенівським світінням, яке спершу зареєстрували обсерваторії ASKAP та eROSITA, але не змогли ідентифікувати джерело. На природу світла вказали вже спостереження авторів дослідження, що використали зокрема космічний телескоп XMM-Newton. Оскільки для появи залишків наднових навколо має бути багато іонізованого газу, науковці припустили, що у Великій Магеллановій Хмарі його запасів більше, ніж вважалося раніше. На їхню думку, у цьому галактиці може допомагати наш Чумацький Шлях, з яким вона сусідує. Взаємодіючи через гравітаційні сили, Чумацький Шлях сприяє іонізації газу на околицях Великої Магелланової Хмари, що може навіть сприяти зореутворенню у ній. Тож науковці планують продовжити спостереження за знайденими залишками наднових, щоб краще зрозуміти динаміку середовища навколо них.
Вибухи наднових приносять у галактики не лише структури зі своїх решток, а і збагачують їх різноманітними речовинами. Наприклад, раніше з'ясувалося, що один з вибухів наднової поблизу Сонячної системи збагатив Землю ізотопом залізо-60.