Хижа рослина вбила своїх запилювачів. Але виростила їхніх дітей

Хижа рослина, що заманює комах-запилювачів запахом грибів у смертельну пастку, виростила потомство своїх жертв. Як з'ясували біологи, після того, як квітка почне відмирати, вона стає поживою для личинок запилювачів, які вилупилися з яєць, що комахи встигли відкласти у пастці до смерті. Це свідчить про складніший взаємозв'язок між хижими рослинами та їхньою здобиччю, ніж це вважалося раніше, пише New Scientist. Стаття вчених вийшла у журналі Plants, People, Planet.

Arisaema thunbergii. C T Johansson / Wikimedia Commons

Arisaema thunbergii. C T Johansson / Wikimedia Commons


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Як виявили благородне хижацтво?

Дослідники Університету Кобе досліджували хижу рослину Arisaema thunbergii, яка приманює своїм запахом грибних комариків до її чашоподібної квітки. Через те, що стінки чаші у жіночих особин надто ковзькі, комахи вже не можуть вибратися з пастки. Вони борсаються, поки є сили, розсіюючи зібраний раніше з чоловічих квіток пилок, запилюючи рослину. Але вчені виявили, що не все так фатально для грибних комариків.

Стежачи за 62 рослинами A. thunbergii у лабораторії, вчені помітили, що деяким комахам усе ж вдається вибратися з пастки. Але навіть для тих, що їм не пощастило, все не настільки погано. Деякі грибні комарики перед смертю встигали відкласти яйця у рослину, личинки з яких вилуплювалися, поїдали вже відмираючі тканини рослини, а відтак за кілька тижнів уже дорослими особинами відлітали. Це означає, що взаємини хижої рослини і її запилювачів не можна розглядати лише як корисні для однієї сторони і шкідливі для іншої. І вчені припускають, що це може бути справедливо й щодо інших видів хижих рослин та їхніх запилювачів.

  • На острові Борнео нещодавно виявили незвичайну хижу рослину з роду непентесів, яка ловить здобич не на поверхні землі, а під нею. Її глечики так само мають ковзькі стінки та рідину на дні, як у її родичів, та ловлять тварин від комах і до павукоподібних.