Хіміки вперше створили комплексну сполуку з рідкісним елементом прометієм

Хіміки вперше синтезували з прометієм, одним з найрідкісніших елементів-лантаноїдів, комплексну сполуку — сполуку з центральним атомом та зв'язаних з ним молекул. Утворений комплекс розчинний у воді, завдяки чому дозволить вивчати недоступні раніше властивості цього металу. Дослідження також допоможе створити нові методи розділення рідкоземельних елементів, до яких належить і прометій, оскільки через схожі хімічні й фізичні властивості відділити їх один від одного складно. Деталі роботи представили в журналі Nature.

Отримана сполука з прометієм та її структурна формула. D. M. Driscoll et al. / Nature, 2024

Отримана сполука з прометієм та її структурна формула. D. M. Driscoll et al. / Nature, 2024

Що саме зробили з прометієм?

Дослідники зв’язали іон прометію з трьома молекулами, що містять в своїй структурі по три атоми кисню, через які і утворився зв’язок з центральним атомом металу. Для синтезу автори використали радіоактивний ізотоп прометій-147 з періодом напіврозпаду трохи більшим за два з половиною роки, виділений з відходів виробництва радіоактивного плутонію. За допомогою рентгенівської спектроскопії вчені підтвердили одержану при теоретичному моделюванні структуру.

Попри те, що прометій відкрили майже 80 років тому і зараз використовують в ядерних джерелах живлення для космічних апаратів і променевій терапії, властивості елемента досі недостатньо вивчені, головно через відсутність в елемента стабільних ізотопів. А для використання прометій треба відділити від решти компонентів суміші, в якій рідкоземельні елементи знаходяться в природі чи в продуктах синтезу. І створення комплексних сполук це основний спосіб для такого розділення, тож нові результати вчених посприяють дослідженню рідкісного елемента.

  • Раніше хіміки отримали нові, тривимірні сполуки полімерів, які виявилися міцнішими навіть за сталь.