Астрономи розгледіли у гарячого юпітера два гелієві хвости

За допомогою наземного телескопа Гоббі — Еберлі астрономи виявили два гелієві хвости у екзопланети-гіганта HAT-P-32b. Радіус планети у 1,7 раза більший за радіус Юпітера, а утворені неї хвости простягаються на відстань у 53 рази довшу. Імовірно, це одна із найбільших структур у космосі, утворена планетою, пишуть вчені у Science Advance.

Модель хвостів планети, побудована на основі даних, зібраних телескопом. Zhoujian Zhang et al. / Science Advance, 2023

Модель хвостів планети, побудована на основі даних, зібраних телескопом. Zhoujian Zhang et al. / Science Advance, 2023

Звідки у планети хвости?

HAT-P-32 b — це гарячий Юпітер масою у 0,75 маси Юпітера, який обертається навколо сонцеподібної зорі на відстані 950 світлових років від нас. Розмір і маса планети призвели до того, що HAT-P-32 b майже заповнює свою порожнину Роша — область, за якою речовина планети більше не втримуватиметься її гравітацією. Наслідки цього розгледіли американські астрономи за допомогою спектрографа наземного телескопа Гоббі — Еберлі.

Спостерігаючи, як планета проходить на тлі своєї батьківської зорі, вчені виявили дві протяжні структури попереду і позаду HAT-P-32 b. Вони багаті на гелій та активно взаємодіють із зоряним вітром, сприяючи втраті планетою матеріалу зі швидкістю в 1,7х10^-14 мас Сонця на рік. За оцінками вчених, свою газову оболонку HAT-P-32 b може повністю втратити вже у наступні 40 мільярдів років.

Раніше ми розповідали, як за допомогою телескопа «Габбл» астрономи розгледіли нічний бік гарячого юпітера WASP-121b.