Грецькі військові потренувалися в репліках давньогрецьких обладунків бронзової доби

Грецькі морські піхотинці випробували репліки важких обладунків, що використовувалися давньогрецькими мікенцями в часи бронзової доби 3500 років тому. У важкій броні військові симулювали 11-годинну битву, під час якої хоч і втомилися, але відзначили достатню гнучкість та стійкість обладунків. На думку вчених, це є доводом на користь того, що успішні завоювання мікенців принаймні частково були заслугою їхньої розвиненої технології виготовлення броні. Дослідження оприлюднили у журналі PLOS ONE.

Фото військового у репліці мікенських обладунків. Andreas Flouris, Marija Marković

Фото військового у репліці мікенських обладунків. Andreas Flouris, Marija Marković

Як симулювали битву грецькі морпіхи?

Науковці відтворили броню віком 3500 років, яку знайшли 60 років тому неподалік стародавнього міста Мікени в Греції. Вона важила 18 кілограмів попри те, що була неповна та пошкоджена часом, а її точна репліка сягнула 23 кілограмів. Було невідомо, чи важкі обладунки використовувалися у бою або ж були церемоніальними, тож їх випробували на практичність у бою.

Тринадцять морпіхів відібрали так, щоб за віком та параметрами вони якнайкраще відповідали воїнам, описаним в «Іліаді» Гомера щодо війни мікенців проти Трої. Починаючи з дня перед симуляцією битви, учасники слідували режиму, що його дотримувалися мікенські воїни, зокрема харчувалися за середземноморською дієтою з ситними сніданком і вечерею та перекусами з сухарів, козиного сиру, меду й цибулі.

Демонстрація симуляції битви в мікенських обладунках. New Scientist / Youtube

У день тестування учасники почали, власне, симуляцію битви в мікенських обладунках та з реплікою мікенського меча. Військових просили докладати якомога більше зусиль при імітації битви, яка тривала 11 годин, як це відбувалося, за даними вчених, у давні часи. Учасники протягом дня здавали аналізи крові і сечі та вимірювання серцевих скорочень. І не лише самі військові вказали на практичність обладунків та давнього режиму дня. Комп'ютерні симуляції з урахуванням різних погодних умов, зокрема сильної спеки, вказали, що майже завжди воїн у них витримував 11 годин навантажень. Єдиний сценарій, коли обладунки були заважкими, стосувався відсутності вітру разом із сильною спекою та вкрай інтенсивного бою, за якого воїни витримували лише 7,5 годин.

  • Раніше вчені створили репліку взуття, яке зображене на скульптурах Теракотової армії — статуй воїнів, що служили у Китаї 2000 років тому. Воно виявилося зручним і протиковзним.