Гофровані акулячі яйця допомогли описати новий вид акул

Австралійські, японські та французькі науковці описали раніше невідомий вид акул завдяки знайденим десятиліття тому акулячим яйцям. Новий представник поповнив список чорних котячих акул (Apristurus) і отримав назву A. ovicorrugatus, повідомляють автори у Journal of Fish Biology.

Самка нового виду акул, у якої знайшли гофроване яйце в утробі (зверху - свіжий зразок, знизу - фіксований). White et al. / Journal of Fish Biology, 2023

Самка нового виду акул, у якої знайшли гофроване яйце в утробі (зверху - свіжий зразок, знизу - фіксований). White et al. / Journal of Fish Biology, 2023

Що передувало відкриттю?

Ще у 2011 році австралійський науковець натрапив у музейній колекції на незвичайні яйцеві капсули акули. Вони були гофрованими зовні, маючи довгі Т-подібні в поперечному розрізі виступи, чим сильно нагадували темну плямисту котячу акулу (Bythaelurus canescens). Але ембріон, що був усередині однієї з них, явно був представником віддаленого роду Apristurus, що є одним із найрізноманітніших серед акул. Тоді визначити вид не вдалося, але завдяки роботі біологів з Державного об'єднання наукових і прикладних досліджень Австралії, Університету Хокайдо та Університету Сорбонни відповіді знайшлися.

Гофровані яйцеві капсули нового вида чорних котячих акул. White et al. / Journal of Fish Biology, 2023

Гофровані яйцеві капсули нового вида чорних котячих акул. White et al. / Journal of Fish Biology, 2023

Як відкрили новий вид?

Науковці дослідили музейні зразки яєць, ембріонів та дорослих особин, які були виловлені у тому ж регіоні, де знаходили незвичайні гофровані яйця раніше. Так вони виявили одну дорослу самку з блискучою білою райдужкою очей, яка була вагітна яйцем саме з такою капсулою. Вона зберігалася у колекції підписана як китайська чорна котяча акула (Apristurus sinensis). Але автори нової роботи відмітили, що крім гофрованих яйцевих капсул самка виділяється з-поміж представників цього виду ще й коричневою, замість чорної, ротовою порожниною, більшими грудними плавцями та меншою кількістю оборотів спірального клапана. Вчені визначили, що особина належить до раніше неописаного виду чорних котячих акул. Вони назвали вид Apristurus ovicorrugatus, видовий епітет якого складається з латинських слів «яйце» та «гофрований».