Гіпершвидкісні зорі Чумацького Шляху викрили чорну діру у Великій Магеллановій Хмарі

Гіпершвидкісні зорі, які мають настільки високу швидкість, що можуть покинути Чумацький Шлях, вказали на чорну діру у нашій сусідній галактиці — Великій Магеллановій Хмарі. Про її існування засвідчила траєкторія руху цих зір, що її відстежили астрономи за допомогою телескопа «Гая». Висновки науковців прийняті до публікації у The Astrophysical Journal та доступні як препринт на arXiv.

Художнє зображення того, як зорі тягне гравітація чорної діри у Великій Магеллановій Хмарі. CfA / Melissa Weiss

Художнє зображення того, як зорі тягне гравітація чорної діри у Великій Магеллановій Хмарі. CfA / Melissa Weiss

Що ще зорі розповіли про діру?

«Гая» детально зареєструвала рух 21 гіпершвидкісної зорі, тож астрономи могли оцінити, що прискорює їх. Так виявилося, що на половину світил впливає чорна діра у центрі нашої галактики — Стрілець А*. Вона змушує ці світила рухатися у її напрямку. Натомість у іншої частини зір напрямок був іншим — у бік Великої Магелланової Хмари. Так впливати на рух світил міг лише такий же надзвичайно масивний об'єкт як чорна діра. Тож дослідники вважають, що саме надмасивна чорна діра з центру Великої Магелланової Хмари тягне зорі до себе.

Існування такої чорної діри у Великій Магеллановій Хмарі підозрювали й раніше. А з даними про зорі від «Гаї» науковці змогли й розрахувати її масу. Вона склала приблизно 600 тисяч мас Сонця. Для порівняння, маса нашого Стрільця А* складає 4,3 мільйона мас Сонця, а чорної діри у галактиці Мессьє 87 — 5 мільярдів.

  • Зорі часто стають підказками для астрономів, які досліджують чорні діри. Так скупчення світил біля Стрільця А* розповіло про його масу, а також точне положення у нашій галактиці.