Гігантська газова хвиля нашої Галактики поколивалася

Астрономи вперше виявили коливання хвилі Редкліфа — однієї з найбільших газових структур нашої Галактики, що простягається на 9 тисяч світлових років. Дотепер вона вважалася лише схожим на хвилю ланцюжком із зоряних колисок, тобто областей зореутворення. Але виявилося, що ці колиски періодично опускаються і підіймаються, створюючи рухому хвилю. Крім того, імовірно, що колись ці коливання навіть зачепили Землю, розповідає Science Alert. Стаття про відкриття опублікована у Nature.

Художнє зображення хвилювання хвилі Редкліфа. Ralf Konietzka, Alyssa Goodman & WorldWide Telescope

Художнє зображення хвилювання хвилі Редкліфа. Ralf Konietzka, Alyssa Goodman & WorldWide Telescope


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Що особливого у цій хвилі?

Хвиля Редкліфа стала відома астрономам лише у 2020 році, коли вчені створювали мапу зоряних колисок у Чумацькому Шляху поблизу нашого Сонця. Але попри велику кількість спостережень за нею, дотепер багато питань про структуру лишаються невідкритими.

Відомо, що відстань від Землі до хвилі Редкліфа складає незначні за космічними мірками 500 світлових років. А також астрономи з'ясували, що структура об'єднує чотири наймасивніші області зореутворення біля нас та ще низку менших зоряних колисок. Але як вона сформувалася, що допомогло їй бути настільки довгою, та чи існують подібні структури в інших місцях Чумацького Шляху — досі незрозуміло.

Тому хвиля лишається важливим об'єктом астрономічних спостережень, й тепер за її дослідження взялися науковці Гарвард-Смітсонівського астрофізичного центру.

Як виявили хвилювання?

Для свого дослідження астрономи використали оновлений каталог зір нашої Галактики, зібраний обсерваторією «Гая» у 2022 році. Так, відстежуючи зміни у русі зір та молодих зоряних скупчень, зокрема й у хвилі Редкліфа, вчені помітили незвичайну поведінку. Виявилося, вздовж хвилі зоряні скупчення в областях зореутворення рухаються вгору-вниз, створюючи рухомий хвилеподібний візерунок. Науковці порівнюють це із «хвилями» на футбольних матчах, коли на трибунах фанати, які сидять один за одним, по черзі встають, підіймаючи руки.

Що спричинило коливання?

Чому саме хвиля Редкліфа рухається, астрономи точно сказати не можуть. Але припускають, що внесок у це може робити гравітаційний вплив темної матерії. Утім, хвилювання може бути і наслідком давнього зіткнення нашої Галактики з іншою — ударна хвиля могла спровокувати сплеск у міжзоряному середовищі, що й досі впливає на хвилю Редкліфа. Також вчені припускають, що підтримувати рух хвилі можуть спалахи зірок у ній надновими, що провокує виштовхування газу й додатково збурює структуру. Якщо так, то імовірно, що за кількадесят мільйонів років хвиля Редкліфа припинить коливатися, коли зореутворення поруч з нею сповільниться.

Крім того, ідея про спалахи наднових може знайти своє підтвердження у гірських породах на Землі. Аналіз руху хвилі Редкліфа показав, що можливо, колись наша Сонячна система перетнулася із нею — близько 13 мільйонів років тому. І на нашій планеті можуть лишитися сліди цього у вигляді ізотопів заліза, принесені спалахами наднових. Тому автори нового дослідження радять звернути увагу і на цей аспект дослідження історії хвилі Редкліфа. Вчені сподіваються, що їхній аналіз допоможе скоригувати сучасні теорії щодо формування подібних структур, які зможуть дати підказки й до еволюції нашої Галактики.

  • Нову незвичайну структуру нещодавно вдалося відкрити і за межами Чумацького Шляху. Астрономка виявила надвелике кільце з галактик діаметром в 1,3 мільярда світлових років. Його існування суперечить теоріям сучасної космології, але дає підказки про еволюцію Всесвіту.