Генна терапія знизила рівень холестерину в учасників невеликого попереднього випробування

Генна терапія показала потенціал знижувати рівень холестерину у крові, націлюючись на сполуку у клітинах печінки, яка запобігає розщепленню холестерину. Випробувана наразі на 10 добровольцях, технологія успішно спрацювала у трьох пацієнтів зі спадковим підвищенням рівнів холестерину. Надалі випробування планують провести ще на 30 добровольцях, повідомляє сайт журналу Science.

Художня ілюстрація редагування ДНК. RAMON ANDRADE 3DCIENCIA / SCIENCE PHOTO LIBRARY

Художня ілюстрація редагування ДНК. RAMON ANDRADE 3DCIENCIA / SCIENCE PHOTO LIBRARY

Навіщо генна терапія проти високого холестерину?

Генна терапія, що її розробила біотехнологічна компанія Verve Therapeutics, покликана допомогти людям із сімейною гіперхолестеринемією. Це спадковий стан, за якого у людини підвищений рівень холестерину, що ставить її під загрозу атеросклерозу судин, а відтак і інфаркту та інсульту. Зараз вже є низка препаратів, які допомагають знизити рівень холестерину, однак їх потрібно приймати пожиттєво. Для багатьох пацієнтів складно дотримуватися постійного режиму, тому велика кількість з них стикається із серцевим нападом ще до 50-річного віку. Генна терапія може їм допомогти раз і назавжди позбавитися проблеми, тому над її створенням і працювали у Verve Therapeutics.

Як працює генна терапія для зниження рівня холестерину?

Лікування націлюється на ген ферменту PCSK9. Цей фермент руйнує на поверхні клітин печінки рецептори, з якими зв'язуються ліпопротеїди низької щільності, зокрема холестерин, для їх розщеплення. Якщо заблокувати його активність — рецепторів буде більше і холестерин буде ефективніше усуватися з крові. Щоб зробити це, науковці використали технологію редагування основ. Вона походить від відомих молекулярних ножиць CRISPR, але на відміну від них, розрізає не обидва ланцюги ДНК, а лише один, і вносить точково зміни в пару основ.

Із внутрішньовенною ін'єкцією генної терапії пацієнтові до печінки доставляють ліпідні наночастинки-сфери. Всередині них міститься мРНК із інструкцією до створення інструментів редагування геному та ще одна РНК, яка доставить редактор основ до правильного місця в гені PCSK9. У результаті, клітини з редагованим геном вироблятимуть лише вкорочені, нефункціональні версії ферменту, які не зможуть знищити рецептори до холестерину.

Як спрацювала терапія на людях?

Поки технологію випробували на 10 пацієнтах із сімейною гіперхолестеринемією. Зрештою за шість місяців у трьох із них, які отримали найвищі дози препарату, кількість робочого білка PCSK9 знизилася на 47-84 відсотки, а рівень ліпопротеїдів низької щільності — на 39-55 відсотків. Цей результат подібний до дії наявних медикаментів, що блокують PCSK9.

Між тим, щодо генної терапії поки що є питання про її безпечність. Так, у двох учасників, що вже мали важкий атеросклероз, після лікування стався серцевий напад. Один із них помер, хоч експерти компанії встановили, що смерть не пов'язана з терапією. Другий вижив, але поки невідомо, чи не пов'язаний його інфаркт з участю в дослідженні. Наступні випробування, до яких планують залучити ще 30 учасників, допоможуть уточнити ефективність та безпечність терапії.

Ще один аспект, через який лікарі сумніваються у доцільності цієї генної терапії, це ціна. Один укол генної терапії проти інших хвороб часто складає мільйони доларів, роблячи його недоступним для більшості пацієнтів. Утім, компанія зазначає, що її засіб буде дешевший за найдорожчі препарати генної терапії.

  • Із атеросклерозом та серцевими хворобами також пов'язують високі рівні білка ліпопротеїну (а). І його у попередніх тестуваннях теж вдалося приборкати генною терапією.
атеросклерозу
Патологічний стан з відкладенням у просвіті судин жирової речовини.