Генетики виявили ген і його сигнальні шляхи, які спричиняють руде забарвлення у домашніх котів, зокрема черепахових і триколірних котів. Як виявилося, цей ген розташований на Х-хромосомі, тому самці успадковують єдину його копію від матері та мають суцільне руде забарвлення, а самиці можуть мати шерсть з рудими плямами. Це відкриття може знайти застосування у селекції та виведенні нових порід котів. Про дослідження розповіли у двох статтях на сайті препринтів bioRxiv (1, 2).
Як виявили ген рудого забарвлення?
Науковці вивчали генетичний матеріал 18 домашніх котів і виявили, що у всіх рудих тварин відсутня невелика ділянка гена ARHGAP36 на X-хромосомі. Як виявилося, видалення частини цього гена призводить до зменшення вироблення коричневого пігменту меланіну, що і призводить до світлішого рудого забарвлення хутра. Причому, якщо цей пошкоджений ген з’являється у кішки, то частина клітин її шкіри можуть нормально виробляти меланін, спричиняючи чорне забарвлення шерсті, а решта — містити пошкоджений ген і спричиняти руде забарвлення. Саме так з’являються триколірні та черепахові кішки.
Дослідники також встановили, що порушення вироблення меланіну відбувається через вплив на фермент протеїн кіназу А, яка регулює роботу безлічі білків клітин. Оскільки раніше дослідники не знали про його зв’язок із пігментацією, то нове відкриття дозволить їм краще зрозуміти генетичне підґрунтя забарвлення у тварин. Це дослідження розкриває особливості пігментації у котів, а також може пояснити порушення пігментації й у людей, у яких також виробляється меланін у шкірі.
Чим вирізняється забарвлення тварин
🐶 Раніше науковці вже виявили ген, який регулює вироблення різних пігментів і появу забарвлення у собак. Як виявилося, завдяки його роботі у собак може існувати п’ять основних типів забарвлення.
🐺 А от у вовків чорне забарвлення хутра виявилося ознакою стійкості до чумки, що, імовірно, і зробило їх привабливішими для самиць.
📖 Детальніше про те, як у природі виникають кольори та чому метелики завдячують забарвленням не пігментам, — читайте у нашому матеріалі «Розфарбувати світ».