Генетики розібрались, чому деякі люди стійкі до ковіду

Дослідники виявили генетичне підґрунтя стійкості деяких людей до інфікування коронавірусом. Причиною виявилась вища експресія гена HLA-DQA2, що відіграє важливу роль в імунній відповіді. Завдяки їй учасники експерименту змогли подолати вірус ковіду, перш ніж він встиг закріпитись в організмі та викликати хворобу. Ймовірний механізм полягає в утворенні більшої кількості білка, необхідного для повідомлення імунної системи про небезпеку, що призводить до швидшого знищення вірусу. Це дослідження дозволяє детальніше розглянути початкову стадію інфекції та пояснює, чому деякі люди переносять хворобу легше за інших. Результати опублікували в журналі Nature.

Коронавіруси під електронним мікроскопом. AP

Коронавіруси під електронним мікроскопом. AP

Як знайшли зв'язок між експресією HLA-DQA2 та ковідом?

Дослідники зібрали групу людей, які ніколи не були інфіковані ковідом і не мали щеплення проти нього, та ввели їм невелику назальну дозу вірусу. Його кількість було розраховано так, щоб він міг викликати фізіологічну відповідь організму, однак достатньо слабку, щоб мінімізувати ризики для здоров'я учасників. Оскільки зазвичай момент зараження залишається непоміченим, такий дизайн експерименту дозволяє дослідникам дізнатися більше про найперші стадії імунної відповіді та їх причини.

За результатами зараження учасники дослідження поділились на три групи: у представників першої розвинулась стійка інфекція і вони хворіли; у другій групі люди не хворіли, але мали тимчасово позитивні тести; в третій групі добровольці мали негативні тести на коронавірус, хоча імунна відповідь у них була присутня, тобто вони ефективно побороли інфекцію.

Вчені виявили, що у двох останніх групах учасники мали високий рівень активності гена HLA-DQA2. Білок, який утворюється з цього гена, необхідний для процесу антиген-презентації, тобто він допомагає «показати» вірус імунним клітинам, щоб вони могли розпізнати шкідника в організмі та знищити його. Ці дані можуть стати основою для нових вакцин, які будуть імітувати природні захисні реакції.

  • Ковід — не єдиний і не перший відомий представник коронавірусів, що інфікують людину. Найстарішим свідченням зараження коронавірусом є рештки людей, які жили у Франції 500 років тому.