Гакерська атака перешкодила роботі чотирьох телескопів

Обидва телескопи обсерваторії «Джеміні», розташовані на Гаваях і у Чилі, а також телескопи Віктора Бланко та SOAR з початку серпня припинили роботу через гакерську атаку. Коли вони відновлять спостереження — невідомо, відзначають фахівці з Національного фонду США, яким підпорядковуються телескопи. Про це розповідає видання Space.com.

Телескоп «Джеміні-Північ», розміщений на Мауна-Кеа. International Gemini Observatory / NOIRLab / NSF / AURA / T. Slovinský<br>

Телескоп «Джеміні-Північ», розміщений на Мауна-Кеа. International Gemini Observatory / NOIRLab / NSF / AURA / T. Slovinský

Як гакери зупинили роботу обсерваторій?

1 серпня зазнали атаки комп'ютери науково-дослідної лабораторії оптичної й інфрачервоної астрономії Національного наукового фонду США (NOIRLab). У зв'язку з цим фахівці лабораторії припинили роботу двох найбільших підпорядкованих ним телескопів — «Джеміні-Північ» і «Джеміні-Південь», щоб запобігти можливим збоям у їхній роботі. А пізніше у NOIRLab також вирішили вимкнути систему для віддаленого доступу до телескопів Віктора Бланко та SOAR — наразі з ними персонал проводить лише роботи з обслуговування на місці. Досі деталей про гакерську атаку NOIRLab не повідомила, як і термінів відновлення, однак в лабораторії зазначають, що активно проводять роботи з відновлення систем та працюють над перерозподілом запланованих спостережень, а поки також призупинена і подача нових заявок від астрономів на спостереження.

  • Цей випадок — не перший, коли телескопи піддаються гакерським атакам. Радіообсерваторії ALMA через гакерів довелося на дві доби припинити спостереження.