«Габбл» сфотографував народжене у галактичному зіткненні «намисто із зірок»

Космічний телескоп «Габбл» отримав світлину «зоряного намиста», яке утворилося через зіткнення двох галактик. «Намистом» астрономи назвали довгі хвости із газу, у яких містяться до мільйона новонароджених світил. На околиці галактики їх викинуло під час зіткнення, бо газ не зміг втриматися на місці при ударі, розповідає сайт «Габбла».

Зображення галактики AM 1054-325 на знімку «Габбла». NASA, ESA, STScI, Jayanne English (University of Manitoba)

Зображення галактики AM 1054-325 на знімку «Габбла». NASA, ESA, STScI, Jayanne English (University of Manitoba)


👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!


Що побачив у намисті «Габбл»?

«Зоряні намиста» телескоп виявив у галактиці AM 1054-325, яка знаходиться на відстані 173 мільйонів світлових років від нас. Замість звичної для галактик спіральної або схожої на млинець форми, AM 1054-325 викривлена у літеру S, що свідчить про злиття з іншою галактикою. Його вона пережила щонайменше за 85 мільйонів років від моменту часу, у який астрономи бачать галактику. Назовні з AM 1054-325 виходить щонайменше 23 хвости з газу й пилу, у яких через ударну взаємодію між галактиками утворилися ущільнені області.

У цих ущільненнях й формуються зародки майбутніх зірок. Їхній вік поки не перевищує 10 мільйонів років — їм лишилося ще близько 40 мільйонів років, щоб стати повноцінними світилами. Утім, точно невідомо, чи залишаться вони у такій же формі намиста. Можливо, вони почнуть розсіюватися й утворять зоряний ореол навколо AM 1054-325, або навіть взагалі відлетять геть і перетворяться на так звані блукаючі зірки — зорі без галактик. Попри це, астрономи сподіваються, що спостереження «Габбла» допоможуть краще зрозуміти, що відбувалося із найпершими галактиками у Всесвіті, адже вони частіше переживали зіткнення, ніж сучасні.

  • Крім хвостів, схожих на намисто, астрономи виявляють у космосі і хвости котячі. Такий знайшов телескоп «Джеймс Вебб» біля молодої зірки Бета Живописця