«Джеймс Вебб» знайшов запилений «котячий хвіст» біля Бети Живописця

Телескоп «Джеймс Вебб» виявив незвичайний пиловий шлейф біля зірки Бета Живописця, який астрономи назвали «котячим хвостом» через характерний вигин. Структура зацікавила вчених тим, що матеріал «хвоста» відрізняється від речовини решти газопилового диска навколо зірки. Його дослідження допоможе краще зрозуміти, що відбувається із речовиною навколо молодих зір, адже саме у ній народжуються планети, розповідає сайт «Джеймса Вебба».

Знімок газопилового диска навколо Бети Живописця, який зробив «Джеймс Вебб». NASA, ESA, CSA, STScI, Christopher Stark (NASA-GSFC), Kellen Lawson (NASA-GSFC), Jens Kammerer (ESO), Marshall Perrin (STScI)

Знімок газопилового диска навколо Бети Живописця, який зробив «Джеймс Вебб». NASA, ESA, CSA, STScI, Christopher Stark (NASA-GSFC), Kellen Lawson (NASA-GSFC), Jens Kammerer (ESO), Marshall Perrin (STScI)

Що дізнався телескоп про «хвіст»?

«Котячий хвіст», що тягнеться із зовнішньої частини газопилового диска навколо Бети Живописця, складається із крихітних частинок пилу, тому досі жоден телескоп, який направляли на зірку, цю структуру не помічав. «Джеймс Вебб» виявив «хвіст» у середньому інфрачервоному діапазоні — лише у ньому було видно, як пилинки випромінюють своє тепло. Завдяки цьому ж з'ясувалося, що температура у диску навколо Бети Живописця неоднакова, що вказує на різний склад первинного диска, найближчого до зорі, і вторинного, у якому виявили «хвіст». За підрахунками астрономів, вся маса «хвоста» не перевищує маси невеликого астероїда, але довжину структури оцінили у більш як десять мільярдів кілометрів. На думку вчених, «котячий хвіст» утворився як наслідок викиду пилу, що відбувся близько ста років тому, наприклад, через спалах на молодій зірці. На користь цього вказує і знайдений поруч згусток вуглекислого газу. Відкриття допоможе краще зрозуміти активність Бети Живописця, адже вона є однією із небагатьох молодих зір, біля яких астрономи напряму спостерігають формування щонайменше двох планет.

  • Однією з планет навколо Бети Живописця є газовий гігант, схожий на наш Юпітер. Нещодавно астрономи показали таймлапс 17 років обертання планети навколо зорі.