«Габбл» сфотографував «клубок» з мільярда зір у неправильній карликовій галактиці

Космічний телескоп «Габбл» отримав нове зображення карликової галактики неправильної форми UGC 8091, мільярд зір у якій формують яскравий «клубок». Завдяки тому, що телескоп спостерігав галактику у різних довжинах хвиль, астрономи можуть роздивитися не лише світло вже сформованих зір, а й випромінювання водню від гарячих і молодих світил. Знімок, який назвали «блискучою сніжною кулькою», опублікувала NASA.

Зображення UGC 8091, яке зробив «Габбл». ESA / Hubble, NASA, ESA, Yumi Choi (NSF's NOIRLab), Karoline Gilbert (STScI), Julianne Dalcanton (Center for Computational Astrophysics / Flatiron Inst., UWashington)

Зображення UGC 8091, яке зробив «Габбл». ESA / Hubble, NASA, ESA, Yumi Choi (NSF's NOIRLab), Karoline Gilbert (STScI), Julianne Dalcanton (Center for Computational Astrophysics / Flatiron Inst., UWashington)

Що неправильного у галактиці?

Галактика UGC 8091, яку сфотографував «Габбл», знаходиться на відстані семи мільйонів світлових років від телескопа. Невпорядкована форма UGC 8091 без вираженої структури, за яку галактика отримала назву неправильної, свідчить, що у минулому вона пережила зіткнення із масивнішими галактиками, які проходили повз. Аналізуючи, як розходиться газ в UGC 8091, вчені можуть відтворювати історію зіткнень й інших схожих галактик. Крім того, завдяки тому, що всередині UGC 8091 знаходиться принаймні у сто разів менше зір, ніж у нашій Галактиці, вона схожа на галактики із раннього Всесвіту — невеликого розміру та бідні на важкі елементи. Тому дослідження UGC 8091 допоможе астрономам вивчати галактичну еволюцію та минуле Всесвіту.

  • Як різдвяна ялинка світиться і зоряна колиска Стрілець С, яка знаходиться у центрі Чумацького Шляху. Її нову світлину зробив «Джеймс Вебб», отримавши найдетальніше фото цього регіону в інфрачервоному діапазоні.