Фрагменти тіла червів відростили очі та покерували розмноженням всього організму

Фрагменти тіла деяких кільчастих червів, які здатні відрощувати собі очі та відділятися від основного організму для пошуку партнера, виявилися ще й відповідальними за розмноження цих червів. Зокрема таку поведінку спостерігали у червів Ramisyllis kingghidorahi, які мають одну голову та розгалужене тіло з кількома хвостами й живуть всередині губок. Подібний механізм розмноження може бути і в інших споріднених видів червів, зокрема ще невідомих науковцям. Дослідження опублікували в журналі BMC Genomics.

Розгалужений кільчастий черв Ramisyllis kingghidorahi. Стрілка вказує на його передній кінець, тобто голову. Ponz-Segrelles et al. / BMC Genomics, 2025

Розгалужений кільчастий черв Ramisyllis kingghidorahi. Стрілка вказує на його передній кінець, тобто голову. Ponz-Segrelles et al. / BMC Genomics, 2025

Як вивчали незвичне розмноження багатохвостих червів?

Дослідники проводили перший аналіз активності різних генів, відкритого у 2022 році виду Ramisyllis kingghidorahi. Вони порівнювали активність генів у чоловічих, жіночих і статево незрілих особин цього виду, а також — у різних частинах тіла однієї особини. Особливу увагу приділили активності генів у голові, у якій у червів знаходиться подоба мозку, та кінцевим фрагментам тіла зі статевими клітинами, які називають столонами. Саме столони беруть безпосередню участь у розмноженні цих червів, передаючи статеві клітини столонам протилежної статі, щоб відбулося запліднення.

Чоловічий (згори) і жіночий (знизу) столони червів Ramisyllis kingghidorahi. Ponz-Segrelles et al. / BMC Genomics, 2025

Чоловічий (згори) і жіночий (знизу) столони червів Ramisyllis kingghidorahi. Ponz-Segrelles et al. / BMC Genomics, 2025

Як з’ясували дослідники, відмінність в активності генів була значно більшою між різними частинами тіла однієї особини, ніж між особинами різної статі. Найбільше відрізнялися від решти тіла гени столонів. В особин різної статі ці гени мали значні відмінності, які можуть бути відповідальними за формування статевих клітин і появу зовнішніх статевих ознак. При цьому самі столони були не такими розвиненими, як решта сегментів тіла червів, і їм бракувало деяких ключових генів, залучених у поділі тіла на сегменти та перетворенні з личинки на дорослу особину.

Наскільки незвичними бувають черви

🪱 Науковці вже досліджували анатомію іншого черва цього виду, з’ясувавши, що для них притаманне життя всередині тіла губок і створення нових відростків тіла з віком.

🪗 А біля берегів Іспанії дослідники виявили новий вид, який назвали червами-акордеонами через їхню здатність стискати тіло та утворювати складки, як у музичного інструмента.

🤖 Дослідження червів допомагає ще й у створенні роботів: надихнувшись стрибучими червами, науковці розробили м’якотілого робота, який стрибає на висоту, що у 25 разів більша за його розмір.