Форма дюн розповіла про сезонні вітри на Марсі

Зображення марсіанських дюн видали, як з приходом літа на південній півкулі Марса з'являються потужні вітри, що віють на північ, а також закручуються у циклони біля північного полюса. Для свого дослідження планетологи проаналізували понад 700 тисяч світлин піщаних утворень та сподіваються, що їхній підхід допоможе покращити сучасні кліматичні моделі Марса та посприяє плануванню нових місій. Робота науковців опублікована у Geophysical Research Letters.

Дюни на північному полюсі Марса. NASA / JPL-Caltech / Univ. of Arizona

Дюни на північному полюсі Марса. NASA / JPL-Caltech / Univ. of Arizona

Що ще розповіли піски?

Окрім загальної характеристики літніх вітрів на південній півкулі Марса, аналіз світлин дюн допоміг визначити, як з вітром взаємодіють локальні форми рельєфу планети, як наприклад, кратери. Досліджуючи за допомогою нейромережі фото дюн, які отримала орбітальна станція NASA Mars Reconnaissance Orbiter, вчені виявили, що ударні кратери діаметром до 100 кілометрів здатні добре відбивати вітер. Зокрема через це дюни біля таких кратерів змінюють напрямок свого руху по поверхні Марса, порівняно із дюнами, які вітер жене безперешкодно. Найсильніше ця особливість проявляється біля рівнини Еллада та долини Марінера. Планетологи вважають, що майбутнім пілотованим місіям на Марс слід зважати на ці особливості планети, щоб убезпечити астронавтів та космічні апарати.

  • Послухати марсіанський вітер можна завдяки марсоходу «Персеверанс». Він записав їх у кратері Єзеро, який досліджує з 2018 року.