Флуоресцентний барвник допоміг видалити невидимі метастази раку простати

Лікарям вперше вдалося видалити непомітні оку метастази раку простати завдяки використанню флуоресцентного барвника. Цей барвник поєднали з людським антитілом, яке специфічно зв’язується з клітинами раку простати. Така терапія допоможе ефективніше видаляти пухлини і помічати метастази цього виду раку у сусідніх тканинах. Про своє відкриття науковці повідомили у журналі European Journal of Nuclear Medicine and Molecular Imaging.

Видалення пухлини простати з використанням флуоресцентного барвника. Professor Alastair Lamb / University of Oxford / PA

Видалення пухлини простати з використанням флуоресцентного барвника. Professor Alastair Lamb / University of Oxford / PA

Чим нова терапія відрізняється від класичної?

Рак простати на ранніх стадіях ефективно лікують, видаляючи простату, однак приблизно третина пацієнтів страждає від прогресії раку навіть після операції. Це відбувається тому, що ракові клітини поширюються в інші тканини, однак там вони утворюють настільки крихітні метастази, що їх неможливо помітити неозброєним оком. Науковці та хірурги з Оксфордського університету розробили спосіб, як можна вчасно помічати та видаляти метастази.

Як науковці позбулися метастаз?

Для мічення ракових клітин науковці використали флуоресцентний барвник у комплексі з людським мініантитілом IAB2M, яке здатне зв’язуватися з маркерами на поверхні клітин раку простати. Науковці використали самців мишей, яким ввели клітини раку простати, щоб перевірити специфічність комплексу. Вони спостерігали, що барвник накопичувався саме в місці локалізації пухлини.

Надалі проводили дослідження на 23 дорослих чоловіках, що мали підтверджений рак простати. Пацієнти отримували ін'єкцію комплексу барвника з антитілом перед операціями з видалення простати, а під час операції барвник у ділянці навколо простати виявляли за допомогою інфрачервоного опромінення. Це дозволило помітити ракові клітини у сусідніх до простати тканинах, таких як лімфатичні вузли тазу, і успішно видалити їх під час операції. Хоча дослідження проводили на невеликій вибірці, цей метод є перспективним для подальшого введення в клінічну практику.

Як це змінить терапію раку?

Мічення ракових клітин дозволяє видаляти лише уражені тканини, не зачіпаючи здорові, а отже післяопераційне відновлення буде легшим для пацієнтів з раком простати. Крім того, така техніка дозволяє вчасно запобігти утворенню метастаз. На основі цієї техніки науковці можуть розробити техніки мічення і для інших видів раку, для цього їм потрібні антитіла, або інші білки, які будуть специфічними для цих видів раку.

Як ще науковці специфічно борються з раком

Специфічною до ракових клітин, а особливо до аденокарциноми, виявилася сполука з чорнила восьминога — озопромід. Вона не лише не нашкодила здоровим клітинам, але і виявила протизапальну дію.

Ефективною проти агресивного типу раку легень виявилася комбінована терапія. Вона включала протираковий препарат та інгібітор ферменту, який надмірно виділяється у ракових клітинах.

Доставити протиракові препарати до пухлини може також клітка з амінокислоти проліну. Науковці передбачають, що вона може переносити хімічні сполуки різного розміру та руйнуватися у кислому середовищі пухлин.

На присутність ракових клітин в організмі можуть вказувати, зокрема, наночастинки. Вони здатні не лише накопичуватися у пухлинах і підсвічувати їх під час томографії, але і вказувати на розвиток раку через аналіз сечі.