Фізики пояснили танці арахісу в пиві

Команда фізиків з'ясувала, чому арахіс «танцює», якщо кинути його у пиво — спливає з дна та підстрибує вгору-вниз. Виявилося, що при потраплянні у пінний напій, арахіс завдяки своїй формі стає місцем утворення бульбашок. Оточений бульбашками горіх стає більш плавучим, а тому може стрибати у келиху доти, доки не вийде надлишковий газ, розчинений у напої. Дослідження може бути корисним для дослідження магми, видобутку руди та утилізації ядерних відходів, пишуть фізики у статті, опублікованій у Royal Society Open Science.

Арахіс підіймається з дна резервуара з пивом завдяки бульбашкам. Luiz Pereira et al. / Royal Society Open Science, 2023

Арахіс підіймається з дна резервуара з пивом завдяки бульбашкам. Luiz Pereira et al. / Royal Society Open Science, 2023

Навіщо фізикам танці арахісу в пиві?

Якщо кинути у келих з пивом кілька цілих горішків смаженого арахісу, він очікувано опуститься на дно, адже арахіс щільніший за пиво. Однак, на практиці виявляється, що горіхи тонуть не повністю, а натомість спливають нагору та починають рухатися вгору та вниз. Втім, детального опису динаміки цього арахісового танцю досі не було.

Дослідити процеси, які відбувається у пивному келиху з арахісом, взялися фізики з Німеччини, Британії та Франції. Як пишуть науковці, арахісовий танець цікавий не лише як барне явище, а і може стати у пригоді для дослідження того, як у магмі спливає на поверхню і накопичується магнетит, процесів очищення руди та навіть утилізації ядерних відходів, адже вони також пов'язані із взаємодією твердих тіл та бульбашок у рідині.

Як танцює арахіс?

Для свого дослідження фізики наповнили резервуар літром пива лагер та кинули у нього 13 обсмажених горіхів, знімаючи процес на камеру. Протягом двох годин спостережень виявилося, що спершу весь арахіс лишається на поверхні напою через велику кількість бульбашок. Однак, у ході того, як надлишковий вуглекислий газ виходив з пива, арахіс почав підстрибувати. На відео видно, що поверхні горіхів почали утворюватися бульбашки.

Як виявили фізики, оцінивши кути змочування арахісу, цьому сприяє форма горіха: замість того, щоб утворюватися на стінках келиха, бульбашки починають утворюватися на арахісі, що додає їм плавучості та можливість стрибати у рідині. Втім, приблизно на 150 хвилині експерименту виявилось, що цього часу достатньо, аби рівень розчиненого у пиві газу досяг критичної межі, за якою бульбашки на арахісі не утворюватимуться, а тому горіхи починають тонути.

Science X: Phys.org, Medical Xpress, Tech Xplore / YouTube

Раніше ми розповідали про дослідження бульбашок у шампанському, яке виявило, що тримати ланцюжки їм допомогають вихори.