FDA назвала сумнівною дієвість засобу проти простуди фенілефрину

Консультативний комітет безрецептурних препаратів Управління з продовольства та медикаментів США (FDA) назвав оральний фенілефрин, що входить у склад ліків проти простуди, неефективним. Огляд численних досліджень останніх років вказав, що його основна дія проти закладеності носа не краща за плацебо, а тому варто розглянути рішення про заборону його продажу, відмічає New Atlas із посиланням на звіт комітету.

Kelly Sikkema / Unsplash

Kelly Sikkema / Unsplash

Що це за препарат?

Фенілефрин належить до судинозвужувальних препаратів і широко застосовується як засіб проти закладеності носа ще із 70-х років минулого століття. Зараз він значиться однією з основних діючих речовин у більшості комбінованих безрецептурних ліків проти простуди, як-то гарячих чаїв на кшталт «Колдрексу». Між тим, масштабний огляд Консультативним комітетом безрецептурних препаратів досліджень щодо впливу фенілефрину свідчать, що у складі таких ліків він не краще допомагає із закладеністю носа, ніж плацебо. Хоча при місцевому застосуванні у вигляді крапель чи спреїв фенілефрин дієвий, але при пероральному прийомі до кровотоку надходить лише 1 відсоток препарату. Цього недостатньо для бажаного ефекту навіть якщо збільшити дозу у межах безпечного рівня. Зважаючи на величезні кошти, що їх пацієнти витрачають на протипростудні засоби, експерти вважають, що не можна змушувати їх платити за недієві ліки і варто розглянути можливість заборони орального фенілефрину.

Між тим Комітет не відкидає окремі свідчення потенційної дієвості орального фенілефрину. У зв'язку з цим він порекомендував провести наступні дослідження з достатньо великою кількістю учасників та належною увагою до чистоти експерименту.

  • Серед останніх рішень FDA — схвалення ліків проти хвороби Альцгеймера «Лекембі», всупереч критиці його ефективності й безпечності з боку дослідників.