«Евклід» нарахував понад 2500 карликових галактик
Космічний телескоп «Евклід», з допомогою якого астрономи створюють найбільшу карту Всесвіту та досліджують темну матерію, нарахував аж 2674 карликові галактики на 25 знімках зоряного неба. Зазвичай такі галактики дуже тьмяні, через що їх важко виявляти, тож досягнення «Евкліда» показує його розширені можливості в порівнянні з земними телескопами. Статтю про відкриття опублікували на сайті препринтів arXiv.
Які галактики потрапили в поле зору «Евкліда»?
Астрономи аналізували знімки «Евкліда», на які потрапила ділянка зоряного неба розміром 14,25 квадратного градуса, що майже у 3000 разів менше за площу всієї небесної сфери, яку можна спостерігати з Землі. До знімків застосували алгоритм, який розрізняв галактики за яскравістю, формою та наявністю кулястих зоряних скупчень або компактного центра. Як виявилося, більшість (58 відсотків) знайдених галактик мали еліптичну форму, тоді як решта були неправильними, тобто мали відмінну від правильної форму чи розподіл яскравості.

Зображення з телескопа «Евклід», на які потрапили понад 2600 карликових галактик. Marleau et al., 2025
Серед цих галактик лише один відсоток мав кулясті зоряні скупчення, у яких астрономи зазвичай знаходять найстаріші зірки нашої галактики. Чотири відсотки виявлених карликових галактик мали в центрі щільне ядро, наприклад, чорну діру, навколо якого оберталися решта зірок. А майже сім відсотків щойно виявлених галактик належали до блакитних карликових галактик, які називаються так через інтенсивне зореутворення, яке породжує молоді масивні зірки з випромінюванням у блакитному регіоні спектра. Близько 15 відсотків виявлених галактик знаходяться на відстані понад 1,3 мільярда світлових років або 400 мегапарсек від Землі, що свідчить про здатність «Евкліда» виявляти карликові галактики навіть на такій відстані.
Якою є місія «Евкліда»
🚀 Космічний телескоп «Евклід» Європейського космічного агентства запустили у 2023 році для дослідження темної матерії та темної енергії.
🌌 У перший рік своєї роботи телескопу вдалося зафіксувати галактичне скупчення Персея, туманність Кінська Голова, спіральну та неправильну галактику, а також кулясте зоряне скупчення.
📷 Минулого року Європейське космічне агентство опублікувало перші знімки найбільшого атласу Всесвіту, зроблені за допомогою телескопа «Евклід».
📓 Детальніше про місію «Евкліда», як він виявлятиме темну матерію й темну енергію та скільки він пробуде на орбіті, — читайте у матеріалі «“Евклід” у викривленому Всесвіті».