Енерговитрати на вагітність і вирощування потомства виявилися недооціненими

Жіночий організм, як виявилося у новому дослідженні, витрачає на розмноження суттєво більше енергії, ніж вказували попередні розрахунки. Зокрема, більша частина цих енерговитрат є непрямою, тобто не спрямованою безпосередньо на вирощення потомства, а є метаболічними витратами, які супроводжують, наприклад, вагітність та догляд за потомством. У ссавців на непрямі витрати припало понад 90 відсотків усіх енерговитрат, що суттєво більше за раніше припущені 5-25 відсотків. Дослідження опубліковане у журналі Science.

Unsplash

Unsplash

Які цифри отримали у нових розрахунках?

Дослідники проаналізували енерговитрати при розмноженні у 81 виду багатоклітинних тварин — від коловерток та молюсків до гризунів і людей. Дослідження вказало, що існують відмінності у тому, скільки та якої енергії тратять різні тварини, однак у більшості видів непрямі витрати складали більше половини від усіх.

У ссавців витрати були вищими, ніж у холоднокровних тварин. Однак навіть у виду з найменшим внеском непрямих витрат, у нічниці Myotis lucifugus, він складав принаймні 75 відсотків. У людей непрямі витрати на розмноження виявилися одними з найвищих — 96 відсотків від усіх витрат. Науковці зазначають, що у ссавців енергія на виробництво молока може перевищувати кількість енергії у самому молоці. Зіставивши це з енерговитратами під час вагітності, вони дійшли висновку, що близько 95 відсотків енергії матері у ссавців витрачають лише на метаболічні процеси.

  • Інше дослідження вказало, що вагітність змінює у самок і жінок метаболізм у всіх основних тканинах організму.