Дзьоборил установив новий рекорд тривалості пірнання — майже чотири години

Danielle_Waples 

Danielle_Waples

Справжній дзьоборил побив рекорд із найдовшого пірнання серед ссавців, яке тривало трохи менш як чотири години - 3 години 42 хвилини, пишуть біологи в статті журналу Journal of Experimental Biology. Попередній рекорд був встановлений кілька років тому іншим дзьоборилом, але тоді тварина затримала дихання на понад дві години.

Хто такі справжні дзьоборили?

Справжні дзьоборили (Ziphius cavirostris) - це кити, які є майстрами пірнання. Їм належить рекорд по найглибшому пірнанню серед морських ссавців - 2 992 метри. А крім того, вони пірнають довше всіх. 2014 року дослідники задокументували пірнання, яке тривало 137 хвилин, або 2 години 17 хвилин. А тепер інший дзьоборил побив і цей рекорд. Науковці зафіксували, що він знаходився під водою аж 222 хвилини, а це майже чотири години - 3 години 42 хвилини.

Як тваринам це вдається?

У китів є різні пристосування для перебування довгий час під водою, наприклад, вони можуть запасати кисень у своїх м’язах та крові. Однак цього недостатньо: вже приблизно через пів години запаси витрачаються. Тоді тварина переходить до анаеробного дихання, яке не потребує кисню, але призводить до накопичення молочної кислоти у м’язах, отже потребує тривалого часу відновлення. Проте вчені не виявили збільшення тривалості відновлення після рекордних пірнань, отже тут може бути залучений інший механізм, якого ми поки що не розуміємо.

Як вирахували результат?

Рекорд затримки дихання у воді серед людей дорівнює трохи більше ніж 24 хвилини, але в цей час людина не рухається. А кити дзьоборили, навпаки, є дуже активними пірнальниками, через що значна частина їхнього життя залишається прихованою від нас під водою. Щоб краще вивчити їхню поведінку науковці використали супутникові мітки для реєстрації тривалості та глибини пірнання тварин. Це спеціальні мітки для позначення морських тварин, які передають сигнали, що можуть вловлюватися супутниками. Вони дають змогу досить точно відстежувати переміщення тварин, включно з глибиною, швидкістю та температурою.