Джмелі виявилися більш вразливими до спеки, аніж до холоду

Джмелі виявилися більш вразливими до спеки, аніж до холоду, оскільки перегрів їхніх гнізд спричиняє загибель личинок, тоді як переохолодження лише сповільнює їхній розвиток та життєдіяльність. Такий висновок зробили вчені, проаналізувавши майже 200-річні дані про температуру в гніздах джмелів з усього світу. Таким чином, глобальне потепління та почастішання спекотних днів можуть бути особливо згубними для цих запилювачів. Результати дослідження опублікували у журналі Frontiers in Bee Science.

GIPHY

GIPHY

Як джмелі реагують на зміни температури?

Узагальнивши результати досліджень з 1800-х років, науковці з’ясували, що джмелі різних видів — від арктичних до тропічних — підтримують у своїх гніздах температуру близько 28-32 градусів Цельсія. Вони також виявили, що від нижчих температур процеси життєдіяльності комах сповільнюються, тоді як тепловий шок від різкого перегріву може бути смертельним, особливо для личинок джмелів. Загибель може наставати вже тоді, коли температура у гнізді перевищує 35 градусів Цельсія.

Оскільки середня температура на Землі щороку зростає і температурні коливання стають усе відчутнішими, вплив перегріву на життя джмелів є особливо небезпечним. Вчені підкреслюють, що важливо продовжити спостереження за температурою всередині гнізд, це може пояснити вплив глобального потепління і на інших комах, таких як бджоли, які є важливими для багатьох екосистем та людського господарства.

  • На чисельність джмелів також суттєво впливає використання інсектицидів. Ми вже писали про те, як вони порушують сон та добові ритми джмелів. Але з цим вже вчаться боротися — захистити джмелів від інсектицидів допомогли ферменти.