«Джеймс Вебб» знайшов вуглекислий лід та перекис водню на Хароні

Телескоп «Джеймс Вебб» виявив вуглекислий лід та перекис водню на поверхні найбільшого супутника Плутона, Хароні. Замерзлий вуглекислий газ, імовірно, походить із глибин супутника, тоді як перекис водню утворюється внаслідок інтенсивної взаємодії водяного льоду з зарядженими частинками та фотонами. Вивчення цих речовин допоможе розкрити походження Харона, а також механізми, що діють у крижаних світах за межами Нептуна. Дослідження опублікували в журналі Nature Communications.

Плутон (справа внизу) і його супутник Харон (зліва вгорі) на покращеному знімку. NASA / Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory / Southwest Research Institute

Плутон (справа внизу) і його супутник Харон (зліва вгорі) на покращеному знімку. NASA / Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory / Southwest Research Institute

Чому досліджували саме Харон?

Науковці вважають, що на Хароні є кріовулкани – області, які вивергають лід замість магми. Для їх вивчення група планетологів за допомогою спектрографа NIRSpec телескопа «Джеймса Вебба» дослідила північну півкулю супутника. Для дослідження вчені використали також дані з інструменту LEISA місії New Horizons та результати лабораторних експериментів з опромінення різних льодів.

За отриманими даними, науковці припустили, що вуглекислий лід походить з надр Харона і потрапляє на поверхню через ударні події, які вивільняють матеріали з глибин. Це відкриття дозволяє припустити, що під поверхнею Харона справді можуть відбуватися активні процеси, зокрема ті, що призводять до оновлення льодових шарів. Щодо перекису водню, порівняно з Європою, супутником Юпітера, на Хароні знайшли меншу кількість цієї речовини, тож механізми утворення перекису на цих двох супутниках можуть бути різними.

Окрім нових сполук, в спектрі Харона виявили суміш аміаку та водяного льоду. Аморфний водяний лід зосереджений в тонкому поверхневому шарі, але чітких свідчень наявності інших органічних сполук, таких як метан, чадний газ і метанол, не виявили. Виявлення вуглекислого льоду та перекису водню на Хароні розповість більше про склад та еволюцію супутника, а також інших віддалених об'єктів у Сонячній системі.

  • Раніше Харон допоміг апарату New Horizons розгледіти темний бік Плутона. Супутник відбив частину сонячного світла, яке й осяяло планету.