«Джеймс Вебб» знайшов вуглекислий газ в океані супутника Юпітера Європи

Нові спостереження телескопа «Джеймс Вебб» засвідчили, що в океані супутника Юпітера Європи є вуглекислий газ. Оскільки вуглець є ключовим для живих організмів елементом, наявність його джерела на супутнику у складі вуглекислого газу вказує на потенційну придатність Європи для виникнення життя. Про це розповіла Європейська космічна агенція з посиланням на статтю астрономів, опубліковану у Science.

Світлина Європи, яку зробив телескоп. NASA, ESA, CSA, G. Villanueva (NASA/GSFC), S. Trumbo (Cornell Univ.), A. Pagan (STScI)

Світлина Європи, яку зробив телескоп. NASA, ESA, CSA, G. Villanueva (NASA/GSFC), S. Trumbo (Cornell Univ.), A. Pagan (STScI)

Як «Джеймс Вебб» знайшов газ в океані?

Сьогодні відомо, що під кригою Європи ховається глобальний океан, однак його хімічний склад, зокрема і придатність для життя, досі лишаються нерозкритими. Раніші дослідження, зокрема і телескопа «Габбл» виявляли на поверхні супутника у невеликій кількості вуглекислий газ, але дотепер було незрозуміло, яке він має походження — з самої Європи чи був занесений, наприклад, метеоритами. На користь першої версії свідчать нові спостереження «Джеймса Вебба», який зміг оцінити розподіл вуглекислого газу у кризі Європи. Виявилося, сполука найбільш поширена у геологічно молодій області під назвою Тара Реджіо (Tara Regio). У ній міг відбутися обмін матеріалом, зокрема і вуглекислим газом, між підповерхневим океаном та крижаною поверхнею у ході її часткового руйнування. Наявність вуглецю в океані Європи вказує на те, що у ньому можуть формуватися і більш складні органічні молекули. Знахідка «Джеймса Вебба» допоможе майбутнім місіям на супутник планувати свої спостереження, аби якомога краще дослідити Європу і її океан.

  • Вивчати Європу у 2031 році прибуде станція JUICE, метою якої зокрема є оцінка придатності океану супутника для життя.