«Джеймс Вебб» знайшов сліди найраніших у Всесвіті наднових

Космічний телескоп «Джеймс Вебб» знайшов сліди спалахів наднових в одній з найдавніших відомих галактик. На них вказали виявлені у галактиці вуглець, кисень і неон — елементи, що потрапляють у галактики із зір. Відкриття допоможе краще зрозуміти, якими були найперші зорі Всесвіту, пише New Scientist. Стаття астрономів доступна на arXiv.

Галактика GLASS-z12. Naidu et al, P. Oesch, T. Treu, GLASS-JWST, NASA / CSA / ESA / STScI

Галактика GLASS-z12. Naidu et al, P. Oesch, T. Treu, GLASS-JWST, NASA / CSA / ESA / STScI

Які зорі спалахнули у галактиці?

Галактика GLASS-z12, яку досліджував «Джеймс Вебб», існувала всього через 350 мільйонів років після Великого вибуху. Тоді Всесвіт здебільшого складався із простих елементів, зокрема водню, тому галактики були бідними на метали — вуглець, кисень, залізо та інші елементи, важчі за гелій. Утім, як з'ясували спостереження «Джеймса Вебба», у GLASS-z12 деякі з цих елементів вже встигли з'явитися. На думку астрономів, вуглець, кисень і неон у галактику принесли зорі популяції III — найперші у Всесвіті зорі, які виникли з водню та гелію. Вони спалахували надновими та вивільнювали у простір навколо важкі елементи, утворені у їхніх надрах. Побачити ці зорі чи хоча б їхні спалахи надновими неможливо, адже вони виникли й зникли у перші сотні мільйонів років після появи Всесвіту. Утім, дослідити їхні властивості допоможуть такі галактики як GLASS-z12, де збереглися сліди від цих світил.

  • Окрім далеких галактик, «Джеймс Вебб» вивчає і нашу власну. Нещодавно телескоп роздивився зоряну колиску у центрі Чумацького Шляху, де знаходиться близько 500 тисяч молодих зір.