«Джеймс Вебб» знайшов «нащадка» наднової Кассіопеї А

«Джеймс Вебб» відшукав «нащадка» туманності Кассіопея А, яка лишилася після потужного спалаху наднової — згусток газу і пилу, який нагрівся відлунням світла від спалаху. Згусток назвали «Крихітка Кассіопея А», а його відкриття допоможе астрономам відтворити, що відбувалося із зорею перед тим, як вона вибухнула надновою 340 років тому для земного спостерігача. Про це розповів сайт «Джеймса Вебба».

Кассіопея А у ближньому інфрачервоному діапазоні. На 4 фрагменті зображена «Крихітка Кассіопея А», на 3 — фрагмент світлового відлуння від спалаху наднової, який відбився у пилі,  а фрагменти 2 і 1 зображають згустки газу й іонізований газ навколо Кассіопеї А. NASA, ESA, CSA, STScI, Danny Milisavljevic (Purdue University), Ilse De Looze (UGent), Tea Temim (Princeton University

Кассіопея А у ближньому інфрачервоному діапазоні. На 4 фрагменті зображена «Крихітка Кассіопея А», на 3 — фрагмент світлового відлуння від спалаху наднової, який відбився у пилі, а фрагменти 2 і 1 зображають згустки газу й іонізований газ навколо Кассіопеї А. NASA, ESA, CSA, STScI, Danny Milisavljevic (Purdue University), Ilse De Looze (UGent), Tea Temim (Princeton University

Що ще розгледів телескоп?

Залишок наднової Кассіопея А, яка знаходиться на відстані 11 тисяч світлових років від нас, вже вдруге стає ціллю «Джеймса Вебба». Вперше телескоп сфотографував туманність у середньому інфрачервоному діапазоні, що дало астрономам можливість роздивитися пил у туманності — залишки зовнішньої оболонки зорі, яка вибухнула. Тепер же, на знімку у ближньому інфрачервоному діапазоні, «Джеймс Вебб» виявив дрібні згустки газоподібної сірки, аргону, кисню і неону, що складали нутрощі світила. На світлині фахівці NASA позначили їх помаранчевим і світло-рожевим кольором, а білим і фіолетовим — випромінювання від заряджених частинок, які рухаються вздовж магнітного поля Кассіопеї А та іонізований ними газ. Ці відкриття, а також виявлена «Крихітка Кассіопея А» на відстані всього 170 світлових років від центральної області залишку, допоможе астрономам краще зрозуміти, як еволюціонують масивні зорі та як вони збагачують хімічними елементами космос навколо.

  • Крім «Джеймса Вебба» Кассіопею А спостерігав також новий телескоп NASA IXPE. Він створив першу мапу рентгенівського випромінювання залишку, завдяки якій астрономи оцінять потужність вибуху наднової, яка утворила туманність.