«Джеймс Вебб» запідозрив океан на поверхні субнептуна

Поверхня субнептуна, який знаходиться у придатній для життя зоні своєї зорі, може бути повністю вкрита океаном. Про це свідчать нові спостереження телескопа «Джеймс Вебб», який виявив водень, вуглекислий газ і метан в атмосфері планети, розповідає сайт телескопа.

Художнє зображення планети K2-18b. NASA, ESA, CSA, Ralf Crawford (STScI), Joseph Olmsted (STScI)

Художнє зображення планети K2-18b. NASA, ESA, CSA, Ralf Crawford (STScI), Joseph Olmsted (STScI)

Який на планеті океан?

Новою ціллю «Джеймса Вебба» стала відкрита 2015 року екзопланета K2-18b, яка знаходиться на відстані 120 світлових років від Землі. K2-18b всього у 2,6 раза більша за нашу планету за радіусом, але має у 8,6 раза більшу масу, тому належить до субнептунів — проміжних планет між схожими на Землю і газовими гігантами. Вона привабила астрономів тим, що потрапляє у так звану придатну для життя зону свого світила — знаходиться на достатній від нього відстані, щоб на поверхні могла зберігатися рідка вода. K2-18b отримує від своєї батьківської зорі — червоного карлика — майже таку саму кількість випромінювання, як і Земля від Сонця. «Джеймс Вебб» спостерігав за двома проходженнями K2-18b на тлі її зорі, завдяки чому зміг визначити склад атмосфери планети, використовуючи інструменти NIRISS i NIRSpec.

Склад атмосфери планети, визначений телескопом. NASA, ESA, CSA, Ralf Crawford (STScI), Joseph Olmsted (STScI)

Склад атмосфери планети, визначений телескопом. NASA, ESA, CSA, Ralf Crawford (STScI), Joseph Olmsted (STScI)

Окрім виявлених елементів, телескоп не знайшов слідів аміаку, що також, на думку астрономів, вказує на наявність на планеті водного океану. Крім того, «Джеймс Вебб» виявив молекулу диметилсульфіду — органічної сірковмісної сполуки, яка у земних океанах утворюється фітопланктоном. Утім, про це відкриття науковці заявляють з обережністю, відзначаючи, що воно ще вимагає підтвердження. Вчені застерігають, що океан на K2-18b може бути загарячим для підтримання життя — його тонкої атмосфери може бути замало, щоб захистити океан від перегрівання.

  • Телескопам «Габбл» та «Спітцер» нещодавно вдалося виявити пару планет-близнючок, які також можуть бути вкритими глибокими океанами.