За допомогою телескопа «Джеймс Вебб» науковці провели детальний аналіз складу кентавра (2060) Хірон — об’єкта, що поєднує властивості астероїдів і комет та знаходиться між орбітами Юпітера й Нептуна. Це дослідження виявило наявність замороженого вуглекислого газу та монооксиду вуглецю на поверхні кентавра, а також вуглекислого газу й метану в комі Хірона під час його активності. Ці дані відкривають нові перспективи для розуміння складу та еволюції таких тіл, а також їхнього формування у ранній Сонячній системі. Результати опублікували в журналі Astronomy and Astrophysics.
Художнє зображення кентавра — проміжного об’єкта між кометами й астероїдами. William Gonzalez Sierra
Чому науковців цікавлять кентаври?
Кентаври, як і об’єкти за орбітою Нептуна, збереглися в незмінному стані з моменту формування Сонячної системи близько 4,5 мільярда років тому. Завдяки цьому їхнє дослідження дозволяє дізнатися більше про те, як формувалася Сонячна система, з яких матеріалів, і як ці об’єкти могли мігрувати у протопланетному диску. Деякі кентаври, зокрема Хірон, демонструють кометоподібну активність, що викликає запитання про механізми, які стимулюють випаровування льодів на значній відстані від Сонця Хірон перебуває у перехідній фазі, і його доля визначиться протягом мільйона років: він стане кометою сімейства Юпітера або буде викинутий у пояс Койпера.
Завдяки новим спостереженням з телескопа «Джеймс Вебб» вдалося вперше зафіксувати на Хіроні водяний лід і легкі вуглеводневі молекули, зокрема етан і пропан. Це свідчить про складні механізми вивільнення газів із різних резервуарів на поверхні Хірона. У 2047 році Хірон знову досягне перигелію, наблизившись до Сонця на відстань 1,27 мільярда кілометрів. У міру цього зближення він стане яскравішим, що відкриває нові можливості для спостережень. Науковці планують детально дослідити природу льодів, силікатів і органічних сполук на його поверхні та їхній вплив на динаміку об’єкта. Вивчення таких тіл, як Хірон, допомагає краще зрозуміти етапи формування Сонячної системи, склад протопланетного диска й умови, у яких виникали та еволюціонували планети та малі тіла.
- Уперше викиди вуглекислого газу «Джеймс Вебб» виявив на іншому кентаврі — 39P/Отерма. Він дасть підказки щодо формування об’єктів у ранній Сонячній системі.
- А от Хірон донедавна вважався одним із небагатьох кентаврів з кільцями, як у планет, але виявилося, що ці кільця є лише хмарою пилу з його власних уламків.