«Джеймс Вебб» сфотографував витки галактики Південна Вертушка

Космічний телескоп «Джеймс Вебб» отримав детальну світлину Південної Вертушки — спіральної галактики на відстані майже 15 мільйонів світлових років від нас. Знімок настільки детальний, що на ньому можна роздивитися не лише витки галактики, а і розподіл у них зір, пилу та органічних сполук. Фото опублікувала Європейська космічна агенція (ESA).

Південна Вертушка на світлині «Джеймс Вебб». ESA / Webb, NASA & CSA, A. Adamo (Stockholm University) and the FEAST JWST team

Південна Вертушка на світлині «Джеймс Вебб». ESA / Webb, NASA & CSA, A. Adamo (Stockholm University) and the FEAST JWST team

Як «Джеймс Вебб» виявив деталі галактики?

Галактика Південна Вертушка, або Мессьє 83, є однією з найближчих і найяскравіших подібних галактик, яку можна легко спостерігати у наземні телескопи. Утім, «Джеймс Вебб» був створений, щоб вивчати космос у невидимому людському оку інфрачервоному діапазоні. І в цьому світлі можна побачити, як у Південній Вертушці багато зоряних колисок — місць появи нових зір, зображених яскраво-жовтими кольорами. Помаранчевим кольором астрономи зафарбували газ і пил, який заповнює простір між зорями, а темно-червоним — розподіл сполук на основі вуглецю, що викидаються у космос із зоряним вітром.

  • Ще однією дивовижною спіральною галактикою, яку сфотографував «Джеймс Вебб», стала галактика Вир. У ній в інфрачервоному діапазоні телескоп виявив мережу темних бульбашок, які утворилися через вплив випромінювання зір.