«Джеймс Вебб» роздивився структуру надзвукових джетів дуже молодої зорі

Внутрішню структуру двох потужних джетів, які виходять від зорі на першому етапі її еволюції, вдалося роздивитися в інфрачервоному діапазоні телескопу «Джеймс Вебб». На його світлині детально видно, як ці джети стикаються з газом і пилом навколо, формуючи на відстані тисячі світлових років від нас незвичайну туманність — об'єкт Гербіга — Аро. Фото опубліковане на сайті телескопа.

Зображення, яке отримав «Джеймс Вебб». ESA / Webb, NASA, CSA, Tom Ray (Dublin)

Зображення, яке отримав «Джеймс Вебб». ESA / Webb, NASA, CSA, Tom Ray (Dublin)

Яку зорю спостерігав телескоп?

Світило на знімку «Джеймса Вебба», HH 211, належить до протозір класу 0 — найпершої стадії формування зір, на якій вони ще дуже холодні та оточені хмарою з газу і пилу. У майбутньому ця зоря перетвориться на світило, схоже на Сонце, але зараз, поки її вік не перевищує кількох десятків тисяч років, маса зорі складає не більше 8 відсотків маси Сонця. Туманності навколо таких молодих світил, об'єкти Гербіга — Аро, дуже цікаві астрономам, адже існують всього кілька десятків тисяч років, але несуть важливу інформацію про ранні стадії зореутворення та механізми взаємодії світил із міжзоряним середовищем.

Завдяки «Джеймсу Веббу» вчені виявили, що джети речовини від HH 211 врізаються у газопилову хмару навколо зорі зі швидкістю від 80 до 100 кілометрів на секунду. Вони складаються з молекулярного водню, монооксиду вуглецю та монооксиду кремнію. Крім того, оскільки світлина телескопа має у 5-10 разів кращу роздільну здатність за попередні знімки HH 211, астрономи побачили, що джети від зорі коливаються, що може вказувати на те, що насправді HH 211 є подвійним світилом.

  • У ще однієї протозорі «Джеймсу Веббу» раніше вдалося побачити її газопиловий кокон, з якого зоря нарощує свій матеріал.