«Джеймс Вебб» показав пиловий кокон майбутньої зорі

Космічний телескоп «Джеймс Вебб» отримав світлину пилового кокона, який оточує протозорю HH 797 — світило на найперших етапах еволюції перед тим, як воно стане повноцінною зорею. Вже зараз зоря генерує потужне випромінювання, яке розганяє газ і пил навколо неї у два яскраві потоки. Вивчаючи склад цих потоків, астрономи можуть дослідити, у яких умовах з'являються майбутні зорі, розповідає Європейська космічна агенція.

ESA/Webb, NASA & CSA, T. Ray (Dublin Institute for Advanced Studies)

ESA/Webb, NASA & CSA, T. Ray (Dublin Institute for Advanced Studies)

На що астрономи звернули увагу на фото?

У нижній частині світлини «Джеймса Вебба» зорі ще не видно, адже телескопу вдалося застати її на етапі об'єкта Гербіга — Аро. Це короткотривала стадія зоряної еволюції, коли всього на кілька десятків тисяч років з'являється невелика туманність із газу і пилу, у якому народжуються майбутні світила. Випромінювання HH 797 швидко розганяє цей газ і пил, утворюючи яскраві джети. І саме на знімку «Джеймса Вебба» астрономи виявили, що ці джети створюють повторні поштовхи для газу навколо на своєму шляху, тоді як наземні спостереження припускали, що ці джети обертаються. Вище на світлині знаходяться ще дві протозорі, оточені своїми туманностями. Астрономи сподіваються, що робота «Джеймса Вебба» допоможе їм уточнити найперші етапи утворення зір.

  • Раніше «Джеймс Вебб» дослідив джети навколо ще однієї протозорі — HH 211. Завдяки цьому астрономи виявили, що в коконі можуть ховатися цілих два майбутніх світила.