«Джеймс Вебб» побачив водяну кригу на Седні, Гунгуні і Кваварі

На трьох карликових планетах з поясу Койпера — Седні, Гунгуні і Кваварі — космічному телескопу «Джеймс Вебб» вдалося відшукати запаси водяної криги, метану, етану та ще ряду органічних сполук. Знахідка допомогла астрономам уточнити умови на планетах, а також їхню еволюцію. Про це вони розповіли на arXiv.

Ілюстрація вигляду Седни. JPL / NASA

Ілюстрація вигляду Седни. JPL / NASA

Що на карликових планетах шукають астрономи?

Відкриття цілого поясу малих тіл за орбітою Нептуна — поясу Койпера — дало астрономам можливість дізнатися більше про еволюцію Сонячної системи у найвіддаленішій її області. Ці тіла складаються з первинного матеріалу, який утворював Сонячну систему, а їхнє положення відтворює деталі про міграцію Урана і Нептуна, тому науковці прагнуть дослідити їх якомога детальніше.

Значний інтерес представляють найбільші з тіл поясу Койпера — численні карликові планети. Завдяки розмірам та віддаленості від Сонця вони могли зберегти на своїх поверхнях свідчення про первинні у Сонячній системі леткі речовини. Тому частину робочого часу «Джеймса Вебба» вирішили присвятити трьом з них — Седні, Гунгуну та Квавару.

Що виявив телескоп?

Завдяки спостереженням у ближньому інфрачервоному діапазоні за допомогою спектрографа NIRSpec, «Джеймс Вебб» зміг оцінити хімічний склад поверхонь карликових планет. Виявилося, всі з них мають червоно-коричневі плями, схожі на такі у Плутона. Найімовірніше, що вони утворилися від взаємодії азоту і метану у кризі з космічними та ультрафіолетовими променями.

Крім водяної криги, у спектрі усіх досліджуваних планетах виявили органічну сполуку етан, яка могла утворитися з метану під впливом космічного випромінювання. З огляду на це, астрономи вважають, що метанова крига на поверхнях Седни, Гунгуна і Квавара постійно оновлюється з джерел у їхніх надрах. Таким чином, ці планети можуть мати внутрішню структуру і тому мали схожу еволюцію, як й інші карликові планети, навіть більші за них у розмірах.

  • Седна, Гунгун і Квавар — не перші карликові планети, які вивчав «Джеймс Вебб». Раніше завдяки його спостереженням астрономи знайшли ознаки підповерхневих океанів на Макемаке й Ериді, які також знаходяться у поясі Койпера.