«Джеймс Вебб» побачив спричинену чорною дірою втечу газу з галактики

Космічний телескоп «Джеймс Вебб» розгледів, як далека масивна галактика COSMOS-11142 незвично швидко втрачає газ. Утім, телескоп не виявив у неї ознак злиття з іншою галактикою чи потужного спалаху зореутворення, тому астрономи вважають, що втечу речовини провокує надмасивна чорна діра у її центрі. Про це розповідає видання New Scientist з посиланням на статтю науковців, доступну на arXiv.

Художнє зображення відтоку газу з галактики під впливом чорної діри.  NASA / JPL-Caltech

Художнє зображення відтоку газу з галактики під впливом чорної діри. NASA / JPL-Caltech

Яку галактику спостерігав телескоп?

Однією з основних причин згасання зореутворення у галактиках є втрата ними газу, який потрібен для появи нових світил. Швидкі і масштабні відтоки газу може провокувати зіткнення галактик на високій швидкості чи потужний спалах зореутворення, а також активність чорних дір. Утім, досі немає прямих доказів тому, як чорні діри викидають зі своїх батьківських галактик газ. Виявити їх вдалося у галактиці COSMOS-11142 астрономам з Болонського університету спільно з колегами завдяки телескопу «Джеймс Вебб».

Світло від COSMOS-11142 йшло 10,9 мільярда років, що означає, що галактика існувала в час, коли вік Всесвіту складав 2,7 мільярда років. Її масу оцінюють у більш як сотню мільярдів маси Сонця, а півсвітловий радіус — у 1 956 світлових років. Однак, «Джеймс Вебб» побачив, що щороку COSMOS-11142 втрачає близько сотні сонячних мас нейтрального газу та іонізованого газу. Це набагато більше, ніж втрачають галактики з активним зореутворенням, а швидкість відтоку газу перевищує швидкість зореутворення, яке зараз триває у COSMOS-11142, вважають астрономи. При цьому у випромінюванні іонізованого газу вчені виявили внесок, на їхню думку, надмасивної чорної діри. Дослідники продовжать спостереження за галактикою, щоб підтвердити, чи дійсно чорна діра спричинила втрату газу й пригнітила зореутворення.

  • Утім, іноді чорні діри здатні й сприяти зореутворенню. Телескопи «Габбл» і «Чандра» побачили тонку газову структуру, яка поєднувала у карликовій галактиці чорну діру з областю, де активно народжуються зорі.
півсвітловий радіус
радіус тієї частини галактики, яка випромінює половину всього її світла