«Джеймс Вебб» побачив осінні зміни в атмосфері Сатурна

Спостереження телескопа «Джеймс Вебб» за тим, як на північній півкулі літо змінює осінь, дозволили детально визначити, як ця зміна сезонів впливає на атмосферу планети-гіганта. Завдяки світлинам, отриманим в інфрачервоному діапазоні, астрономи вперше виявили, що характер циркуляції атмосфери і розподіл газів влітку повністю відрізняється від зимового, що його досліджувала станція «Кассіні». Про це розповідає Лестерський університет з посиланням на дослідження, опубліковане у Journal of Geophysical Research: Planets.

Зображення Сатурна в інфрачервоному діапазоні, отримані інструментом MIRI, які наклали на світлину сатурна, яку зробив телескоп «Габбл». Leigh Fletcher / Twitter

Зображення Сатурна в інфрачервоному діапазоні, отримані інструментом MIRI, які наклали на світлину сатурна, яку зробив телескоп «Габбл». Leigh Fletcher / Twitter

Що особливого відбувається на літньому Сатурні?

Як і на Землі, на Сатурні є зміни пір року — щоправда, кожен сезон на газовому гіганті триває близько 7,5 років. Тому астрономи мають довго чекати, аби виявити зміни, які відбуваються на планеті із переходами від літа до зими. Коротка серія спостережень за Сатурном «Джеймса Вебба» дала можливість у деталях побачити, що змінилося в атмосфері на північній півкулі планети з часу, коли на ній спостерігала зиму і весну космічна станція «Кассіні» у 2017 році.

Спостереження у середньому інфрачервоному діапазоні, проведеним за допомогою інструмента MIRI дозволили вперше визначити атмосферний розподіл в атмосфері Сатурна етилену, бензолу, метилу, пропану і вуглекислого газу. Так астрономи побачили, що зі зниженням температури у стратосфері, вміст цих елементів знижується, тоді як «Кассіні», навпаки, спостерігала збільшення їхньої кількості у верхніх шарах атмосфери Сатурна. Це свідчить про підіймання атмосферних мас з нижчих широт з наближенням до зими та опускання з приходом літа. Крім того, «Джеймс Вебб» застав теплий північний полярний циклон шириною у півтори тисячі кілометрів, який першою побачила «Кассіні». Зараз цей циклон поступово зникає, остигаючи зі зниженням температури.

  • Раніше «Джеймс Вебб» зміг побачити, як супутник Сатурна Енцелад оточив планету-гіганта тором з водяної пари.