Двом неандертальцям і кроманьйонцю попередньо діагностували туберкульоз

Сліди на рештках вказали на можливий туберкульоз у двох неандертальців, що жили близько 36-39 тисяч років тому, та в одного кроманьйонця, тобто людини сучасного типу у Європі, що жив близько 12 тисяч років тому. Якщо результати підтвердяться у подальших дослідженнях, це буде перший випадок виявлення хвороби у неандертальців та найраніший серед сучасних людей. Про таке відкриття пишуть європейські вчені у двох статтях (1, 2) у журналі Tuberculosis.

Зібрані фрагменти черепа неандертальської дитини. György Pálfi et al. / Tuberculosis, 2023

Зібрані фрагменти черепа неандертальської дитини. György Pálfi et al. / Tuberculosis, 2023

Чиї рештки вивчали?

Туберкульоз супроводжував людину протягом відомої історії, але достеменно вчені все ще не встановили, звідки він походить. Хоч зазвичай мікобактерії туберкульозу (Mycobacterium tuberculosis) уражають легені, але інфекція може залишати характерні пошкодження кісток, за якими можливо відслідкувати її у зразках давно померлих і вимерлих людей. Дві групи науковців, очолені науковцями Сегедського університету та Університету Бордо, знайшли сліди туберкульозу в останках трьох таких древніх людей. Двох неандертальців (Homo neanderthalensis) — молоду жінку і 3-4-річну дитину — відкопали ще 1932 року у печері Шибаюк в Угорщині, ще одного кроманьйонця (Homo sapiens) віднайшли у 1990-х роках біля міста Монтелімар у Франції. На туберкульоз у жінки вказали зміни у крижово-клубовому суглобі, хребцях і груднині. У дитини про ймовірну хворобу свідчили ознаки туберкульозного менінгіту на черепній коробці. Також в обох на туберкульоз вказало виявлення у кістках характерних біомаркерів. У кроманьйонця туберкульоз запідозрили через зміни у кістках тазу та стегна.

  • Відстеження спільної еволюції людей із патогенами на основі вивчення 70 тисяч решток вказав, що протягом останніх десятиліть люди пристосовувалися до збудників, зокрема туберкульозу, стаючи менш вразливими до нього.