Двох впливових чоловіків у Китаї покарали ампутацією ноги 2500 років тому

Під час розкопок на території Китаю археологи знайшли скелети двох чоловіків з однаковою травмою — в обох була ампутована частина ноги. Археологи вважають, що це є прикладом каральної ампутації, згадки про яку вже зустрічаються в письмових джерелах того часу. Цікаво, що кістки мали сліди ефективного загоєння. Це приводить вчених до висновку, що ці чоловіки мали високе положення в суспільстві, тож їм допомогли реабілітуватися та повернутися соціум. Стаття опублікована у журналі Archaeological and Anthropological Sciences.

Гробниці та скелети чоловіка з ампутованою лівою ногою (a-b) та чоловіка з ампутованою правою ногою (c-d). Zhou et al. / Archaeological and Anthropological Sciences, 2024

Гробниці та скелети чоловіка з ампутованою лівою ногою (a-b) та чоловіка з ампутованою правою ногою (c-d). Zhou et al. / Archaeological and Anthropological Sciences, 2024

Що змогли дізнатися археологи?

Скелети належали чоловікам приблизно 45 років, що жили орієнтовно 2500 років тому, тобто в період династії Східна Чжоу. Про місце чоловіків у соціальній ієрархії дослідникам розказав спосіб поховання: скелети знайшли у двошарових трунах, які були характерні для чиновників нижчого рівня або вчених. Крім того, вуглецевий аналіз повідомив, що чоловіки мали дієту багату на білки, тобто харчувалися краще, ніж простолюдини.

Найбільше виділялося, що в обох чоловіків за життя була ампутована нога: стопа та частина гомілки. Щоправда, у одного скелета це була ліва нога, а у другого - права, однак в обох випадках було відрізано приблизно однакову довжину кістки. Цікаво, що кістки продемонстрували ефективне загоєння. Тобто, після ампутації чоловікам допомогли реабілітуватися, що, імовірно, було перевагою їхнього досить високого соціального стану. Грунтуючись на історичних документах, автори припускають, що це приклад каральної ампутації, причому відрізана права нога означає серйозніший злочин.

Також вчені не виключають, що каліцтво могло бути ритуальним. А ось хвороби, такі як діабет або проказа, а також травми й обмороження, науковці виключили з можливих пояснень, оскільне не знайшли на кістках відповідних слідів.

  • А нещодавно було знайдене ще одне поховання часів династії Чжоу. Положення скелетів, а згодом і ДНК аналіз підтвердив, що це були мати та дитина, які загинули під час або невдовзі після пологів.