У Китаї знайшли 3000-річні рештки померлих при пологах жінки й дитини

Китайські археологи описали поховання з Китаю з рештками жінки та її немовляти, які померли внаслідок складних пологів приблизно три тисячі років тому. До трагедії могла призвести патологія скелета матері, як показало вивчення, опубліковане в International Journal of Osteoarchaeology.

Рештки жінки та її дитини. Lin Guo et al. / International Journal of Osteoarchaeology, 2023

Рештки жінки та її дитини. Lin Guo et al. / International Journal of Osteoarchaeology, 2023

Що це за поховання?

Пологи є складним і ризикованим процесом, під час якого не рідкісні ускладнення, навіть фатальні, а особливо без належної медичної допомоги. Тому вважається, що у доісторичні часи, до розвиненої медицини, жінки часто помирали при народженні дитини. Про це свідчать і численні стародавні подвійні поховання, у яких знаходили жінку та немовля, імовірно, її дитину. І однією з таких знахідок стали кістки жінки та дитини, на які натрапили на сході Китаю і дослідили науковці Шаньдунського університету з колегами.

Рештки знайшли в одному з понад 140 поховань, які приписують періоду династії Чжоу (1046-256 роки до нашої ери). В одній із ям із золою лежав скелет жінки 25-35 років, між ступнями якої розташовувався скелет новонародженої дитини. Вік останків оцінили приблизно в 3 034-2 924 роки.

Як встановили, що це мати та дитина?

Окрім того, що двох людей поховали в один час, спорідненість мати-дитина підтвердилася ДНК-аналізом, який провели науковці. Вивчення останків показало, що немовля-дівчинка народилося вже мертвим або ж померло майже одразу після появи на світ. У той же час померла і матір.

Скелет жінки та дитини. Lin Guo et al. / International Journal of Osteoarchaeology, 2023

Скелет жінки та дитини. Lin Guo et al. / International Journal of Osteoarchaeology, 2023

Вчені припускають, що жінка й дитина загинули від якоїсь форми дистоції (аномальних розмірів або положення тіла плода), яка утруднила пологи. Можливо, до трагедії призвела виявлена патологія у жінки — зростання крижово-клубового суглоба, яке звузило родові шляхи. Але автори не виключають, що породіллі могли провести кесарів розтин, який закінчився смертю для обох, хоч і не знайшлося вагомих доказів на користь цієї думки.