Дрон навчили чіплятися за автомобіль на ходу

Китайські інженери навчили дрон сідати на автомобіль, поки той рухається. Для цього безпілотнику знадобилася система відстеження рухомих об'єктів у польоті, а також присоски на фюзеляжі, якими той зможе закріпитися. Присвячена дрону-автостоперу, як його назвали розробники, стаття, опублікована у IEEE Transactions on Automation Science and Engineering.

Sensen Liu et al. / IEEE Transactions on Automation Science and Engineering, 2023

Sensen Liu et al. / IEEE Transactions on Automation Science and Engineering, 2023

Навіщо дрону сідати на автомобіль на ходу?

Вантажність дронів не дає можливість наділити їх потужними акумуляторами, що значно обмежує час і дальність їхнього польоту. Як один зі способів зекономити для безпілотників енергію та збільшити час їхньої роботи, інженери розглядають тимчасові посадки. До прикладу, дрон із пташиними ніжками зможе всістися на гілку та з неї спостерігати за довкіллям, поки не знадобиться змінити локацію. Втім, завдання дронів не обмежуються моніторингом, тому команда інженерів з Шанхайського університету вирішила навчити дрон чіплятися за рухомі об'єкти, щоб він міг діставатися цілі, не витрачаючи цінний заряд акумулятора.

Як навчити дрон автостопу?

Інженери розробили для дрона алгоритм планування траєкторії, що враховує тягу, яку створює кожен його ротор, а також аналізує зображення бортової камери на дроні. Таким чином алгоритм може у режимі реального часу враховувати не лише положення безпілотника, але й стежити за рухомою ціллю, яку бачить дрон. Щоб допомогти коптеру чіплятися за поверхні, на його дно інженери прикріпили масив присосок.

Присоски на дні дрона. Sensen Liu et al. / IEEE Transactions on Automation Science and Engineering, 2023

Присоски на дні дрона. Sensen Liu et al. / IEEE Transactions on Automation Science and Engineering, 2023

У своїх експериментах інженери створили модель автомобіля, в якій могли змінювати кут нахилу поверхні. З'ясувалося, дрон може надійно сісти навіть під нахилом у 90 градусів до поверхні авто на швидкості до 1,07 метра в секунду. У наступних дослідженнях вчені планують покращити способи виявлення рухомих цілей для дрона, зокрема за допомогою додаткового лідара, щоб дрон міг швидше орієнтуватися у просторі та краще приймати рішення, з якого боку краще зачепитися.

Раніше ми розповідали про підводний дрон, який також має присоски, що дають йому можливість чіплятися до поверхонь або інших роботів.