Добриво з людських екскрементів виявилося дієвим і безпечним

Швейцарські дослідники перевірили ефективність та безпечність вирощування культурних рослин на добривах з людських сечі та фекалій. З'ясувалося, що такі добрива є достатнім джерелом азоту й фосфору для рослин, збільшуючи урожай, і водночас не становлять загрози здоров'ю людини. Дослідження опубліковане в журналі Frontiers in Environmental Science.

kaori kubota / Unsplash

kaori kubota / Unsplash

Яка проблема з наявними добривами?

Покривати потреби людей у продовольстві без використання добрив у землеробстві зараз майже неможливо, але і їхнє використання пов'язане зі складнощами. Ключові для росту рослин азот і фосфор у промислових масштабах часто отримують завдяки дуже енерговитратному процесові, що покладається на викопне паливо та добування фосфоритів. Окрім пов'язаного забруднення, це відбивається на зростанні цін на добрива та продукти, здешевити які можна використанням відновлюваних джерел азоту й фосфору. Деякі вчені розглядають таким людські відходи життєдіяльності, сечу та фекалії, яких завжди є вдосталь. До того ж сучасні технології дозволяють знезаразити їх від патогенів та очистити від фармацевтичних і інших хімічних домішок. Ефективність таких добрив перевірили науковці Інституту овочевих і декоративних культур імені Лейбніца з колегами.

Що вирощували на людських екскрементах?

Вчені провели дослідження на сільськогосподарській ділянці інституту біля Берліна, де представлені три різні типи ґрунту. Там вони спробували виростити капусту (Brassica oleracea var. capitata f. alba), порівнюючи, як на неї впливатиме один із трьох типів добрива — оброблена й концентрована людська сеча; компостовані фекальні маси, у яких за час зберігання деградують більшість шкідливих речовин; побічний продукт виробництва етанолу з цукру вінасс (vinasse), який є поширеним вже сертифікованим органічним добривом.

Наскільки це ефективно й безпечно?

Найкращий ефект у прирості біомаси й урожайності дало органічне добриво, яке отримують при добуванні етанолу, а також добриво з людської сечі. Самостійно компостовані фекалії мали незначний вплив на урожай, однак при поєднанні з сечею він зростав у всіх типах ґрунтів і сприяв у довгостроковій перспективі накопиченню в ґрунті вуглецю. Вчені також відмічають, що азот і фосфор з фекального компосту засвоюється рослинами краще, ніж із зеленого добрива, наприклад, тож вважають його комбінацію з сечею доцільною.

Науковці проаналізували зразки фекального добрива на присутність 310 хімічних сполук, серед яких було 11 — фармацевтичних. Лише 6,5 відсотка з них були виявлені в овочах, але у такій низькій концентрації, що це не шкодить людині. Із ліків знайшлися лише сліди двох препаратів — протизапального ібупрофену та протисудомного карбамазепіну. У таких кількостях вони теж не матимуть негативного впливу на людський організм. Наприклад, щоб спожити з овочем кількість карбамазепіну, яка міститься в одній таблетці (200 міліграмів), потрібно з'їсти понад 520 000 голівок капуст.