Дієтична добавка бодибілдерів подовжила життя мишам

Миші, які вживали AKG (зліва) та миші контрольної групи (справа). Azar Asadi Shahmirzadi et al. / Cell Metabolism, 2020

Миші, які вживали AKG (зліва) та миші контрольної групи (справа). Azar Asadi Shahmirzadi et al. / Cell Metabolism, 2020

Дослід американських вчених показав, що дієтична добавка альфа-кетоглютарат (AKG), яку використовують деякі бодибілдери, пом’якшила наслідки старіння у мишей. Старіння тварин, які отримували таку добавку, було здоровішим, а самки ще й жили довше, ніж миші контрольної групи, що не вживали AKG. Статтю науковців опублікували в журналі Cell Metabolism.

Що таке альфа-кетоглютарат?

Альфа-кетоглютарат (AKG) є природною речовиною, яка є частиною метаболічного циклу, що використовується клітиною для отримання енергії з їжі. Вона іноді використовується лікарями для лікування остеопорозу та захворювань нирок, однак особливо популярною є серед культуристів, які вживають її для набору м’язової маси та збільшення м’язової сили. У попередньому дослідженні вчені виявили, що AKG ще й подовжує тривалість життя на 50 відсотків, щоправда, дослід був проведений на маленьких круглих черв’яках. У новому ж дослідженні вчені з Інституту дослідження старіння Бака вирішили перевірити вплив добавки AKG на мишей.

Як проходило дослідження?

Дослід проводили на 18-місячних мишах, чий вік приблизно дорівнює 55 людським рокам. Тваринам до смерті або протягом 21 місяця згодовували AKG в еквіваленті двох відсотків від їхньої добової порції корму. Рівень AKG в крові знижується із віком, тож у такий спосіб науковці вирішили перевірити, чи зможуть підняти його до такого, як у молодих особин.

Що стало з мишами?

Певні зміни були помітними вже через кілька місяців. Вчені зазначають, що шерсть тварин була темнішою та більш блискучою, а самі тварини виглядали молодшими, ніж миші контрольної групи. У середньому вони отримали на 40 відсотків кращі результати тесту, який включав оцінювання 31 фізіологічного параметра, наприклад, кольору шерсті, слуху, ходи та сили хапання. До того ж самки жили в середньому на 8-20 відсотків довше, ніж миші, що не вживали AKG.

Однак миші на AKG не продемонстрували кращі результати тесту на функціональність серця та витривалість, і не проходили перевірку когнітивних здібностей.

Що з цього?

Вчені кажуть, що хоча антивікова ефективність речовини була дещо меншою, ніж деяких інших препаратів, однак серед останніх є такі, що мають негативні побічні ефекти на здоров’я. У наступних дослідженнях науковці планують випробувати AKG на групі людей віком 45-65 років. Вчені прагнуть перевірити, чи покращить речовина показники біомаркерів, пов’язаних зі старінням, наприклад, запалення, ущільнення артерій та специфічні зміни в ДНК.