Диск, у якому народжуються планети, вперше побачили в іншій галактиці

Газопиловий диск, у якому народжуються планети, вперше вдалося розгледіти за межами нашої Галактики — у галактиці Велика Магелланова Хмара. Диск обертається навколо молодої зорі, яка лише нещодавно покинула пиловий кокон, у якому сформувалася. У майбутньому навколо неї може утворитися планетна система, схожа на нашу, повідомляє Європейська південна обсерваторія. Стаття вчених опублікована у Nature.

Художнє зображення протопланетного диска HH 1177. ESO / M. Kornmesser

Художнє зображення протопланетного диска HH 1177. ESO / M. Kornmesser

Що особливого у позагалактичних планетах?

Навіть у нашій Галактиці потужність сучасних наземних і космічних телескопів зазвичай не дозволяє у деталях спостерігати околиці молодих зір, що тільки розпочинають свою еволюцію. Світила настільки щільно оточені газом і пилом, що закривають від астрономів свої протопланетні диски — газопилові структури, де формуються планети. Зручнішою галактикою для спостережень таких зір могла б бути Велика Магелланова Хмара — галактика на відстані всього 160 тисяч світлових років від нас. Вона містить менше пилу, а отже менше перешкод для спостережень молодих зір. Завдяки цьому вона стала першою галактикою, де астрономи виявили протопланетний диск навколо зорі за межами Чумацького Шляху.

Як відкрили диск?

За допомогою інструмента MUSE обсерваторії ALMA науковці досліджували склад пилу навколо однієї з молодих зір, що має назву HH 1177. Зоря вже має у вісім разів більшу за Сонце масу, але лише нещодавно покинула свій кокон — газопилову хмару, у якій народилося світило. Спостереження MUSE виявили, що HH 1177 оточена дископодібною структурою, про що свідчила швидкість обертання навколишнього газу: що ближче до зорі, то більшою була його швидкість. Це підтвердило астрономам, що вони спостерігають саме за протопланетним диском навколо HH 1177 — першим відомим протопланетним диском в іншій галактиці. Вчені сподіваються, що їхні спостереження допоможуть краще зрозуміти не лише особливості Великої Магелланової Хмари, а і розкрити механізми формування планетних систем і у нашій власній галактиці.

  • Від умов у протопланетному диску залежить і вид планет, що народяться. Раніше ALMA знайшла навколо однієї з молодих зір колиску для народження екзопланет-гігантів — щільну пилову хмару, де утворяться схожі на Юпітер планети.