Дикі скати поклацали при наближенні до них людей

Дослідники зі Швеції та Австралії задокументували активне продукування звуків двома видами скатів з родини хвостоколових у дикій природі. Дотепер було підтверджено один випадок активного видавання звуків скатами, але він стосувався тварин у неволі, яких у цей підштовхували, натомість нова робота засвідчує шум від вільноплаваючих особин, які клацали при наближенні до них людей. Відкриття описане в журналі The Scientific Naturalist.

Описані відеоспостереження скатів за клацанням. New Scientist / Youtube

Фраза німий як риба дещо втрачає зміст, якщо вдуматися, що близько 990 видів риб активно, тобто навмисно, продукують звуки. Між тим, ці дані стосуються переважно кісткових риб, а свідчення навмисних звуків у хрящових риб, особливо скатів, рідкісні. Єдине підтверджене спостереження активного продукування звуків скатами стосується Rhinoptera bonasus у неволі під тиском. А зараз вченим Університету сільськогосподарських наук Швеції та Університету Макуорі з колегами вдалося першими зареєструвати активні звуки скатів у дикій природі двох видів родини хвостоколових: Urogymnus granulatus та Pastinachus ater. Таких спостережень, зареєстрованих відеокамерою, усього було три. Щоразу незвичну поведінку помічали під час пірнання, і щоразу скати видавали серію клацань. При цьому були явно помітні рухи бризкалець і скорочення передньої частини тіла риб.

Щодо того, чому скати взагалі видають звуки, науковці припускають, що це попереджувальна поведінка, покликана відвадити потенційних нападників, наприклад, акул, які раніше виявилися схильними покидати джерело несподіваних різких звуків. Це пояснення узгоджується із тим, чому в усіх трьох спостереженнях скати починали клацати, коли людина близько підпливала до тварини. У випадку незрілої особини U. granulatus на її клацання також припливли інші члени її групи. Ймовірно, ці звуки ще й сповіщають родичів про потребу згуртуватися перед лицем можливої загрози.