Депресія і тривожність не посприяли розвитку раку

Депресивні та тривожні розлади виявилися не пов'язаними з вищим рівнем розвитку онкологічних захворювань, але злегка пов'язані з раком легень та онкологічними хворобами, пов'язаними з курінням. На це вказує аналіз медичної історії більш ніж 25 000 пацієнтів із раком, опублікований нідерландськими, канадськими й норвезькими вченими у журналі Cancer.

GIPHY

GIPHY

Як перевіряли зв'язок?

Депресію та тривожність довгий час розглядали як один із чинників, що пов'язані з підвищеним ризиком розвитку раку. Між тим, дослідження щодо цього давали неоднозначні відповіді, що спонукало науковців Гронінгенського університету та їхніх колег провести обширніше вивчення проблеми. Вони проаналізували дані 25 803 онкологічно хворих, враховуючи таку інформацію як тип раку, наявність у медичній історії діагностованого тривожного чи депресивного розладу, вживання алкоголю та куріння, фізична активність тощо.

Що показало вивчення?

Вчені не виявили зв'язку між депресією та тривожністю та раком: ані загалом, ані раком молочної залози, простати, колоректального раку чи пов'язаного з алкоголем раку. Спершу результати вказали, що досліджувані психічні стани збільшують ризик раку легень та пов'язаних із курінням онкологічних хвороб, але при врахуванні поправок, як-от куріння, вживання алкоголю та індекс маси тіла, що є відомими факторами ризику раку, зв'язок майже зникав. Імовірно, це через те, що депресивні та тривожні люди схильніші до куріння. Однак це слід з'ясувати в наступних дослідженнях.