Деменція у болівійських аборигенів виявилася рідкістю

У літніх жителів болівійських племен цимане та мосетен поширеність деменції виявилася однією з найнижчих у світі. Міжнародна група науковців, яка це з'ясувала, вважає, що гостроту розуму аборигенам допомагає вберігати традиційний спосіб життя, що супроводжується значною фізичною активністю та здоровішим у плані поживності раціоном, ніж у представників розвинених західних суспільств. Дослідження здоров'я мозку болівійських племен оприлюднили в журналі Alzheimer’s & Dementia.

Люди цимане. Michael Gurven / ВВС

Люди цимане. Michael Gurven / ВВС

Чому аборигенів запідозрили у меншій вразливості до деменції?

Чимало хвороб мають схильність проявлятися у літніх людей, тому із подовженням тривалості життя зростає і поширеність цих недуг, серед яких важливе місце належить когнітивним порушенням та деменції. Дані показують, що у країнах із високим доходом від 8 до 11 відсотків старших за 65 років людей мають якусь форму деменції, частіше — хворобу Альцгеймера.

Одним із факторів, що пов'язують із когнітивними порушеннями, є вікова атрофія мозку. І схоже, високий рівень життя не має на нього позитивного впливу. Згідно з минулорічним дослідженням, люди із віддаленого від цивілізації племені цимане не лише мають незвичайно здорову серцево-судинну систему, а ще їхній мозок суттєво повільніше атрофується, ніж у жителів урбанізованих суспільств. У новій роботі міжнародна група дослідників на чолі з ученими Університету Південної Каліфорнії спробувала з'ясувати, чи означає це, що аборигенні племена рідше страждають деменцією та віковим погіршенням когнітивних здібностей.

Яким чином перевіряли ментальне здоров'я старіючих аборигенів?

Цього разу досліджували здоров'я не лише жителів племені цимане, а й спорідненого з ними генетично, територіально та лінгвістично племені мосетен, який нараховує приблизно 3 тисячі осіб. На відміну від цимане, життя мосетен сильніше піддалося урбанізації: вони мають доступ до чистої води, медицини та комерційних харчових продуктів, вони займаються переважно сільським господарством, а їхні діти ходять у школу.

До дослідження залучили аборигенів старших за 60 років. Із племені цимане долучився 451 учасник, тоді як із мосетен — 172. Вони проходили перевірку когнітивних здібностей за допомогою адаптованої батареї тестів, а також діагностування деменції та легких когнітивних розладів за посібником психічних розладів Американської психіатричної асоціації. Більшість учасників ще й пройшли комп'ютерну томографію головного мозку, яка дала змогу оцінити, серед іншого, показник атрофії. Результати цих людей порівнювали із показниками жителів Сполучених Штатів та інших популяцій, враховуючи при цьому вік та стать.

Наскільки поширене вікове когнітивне порушення в племенах Болівії?

Деменція в аборигенів справді виявилася меншою проблемою, ніж у розвинених західних суспільствах. Так, серед літніх цимане загалом поширеність недуги склала усього 1,2 відсотка (5 людей), а серед мосетен — 0,6 відсотка (1 людина). Але всі випадки були легкими і до того ж зустрічалися у старших за 80 років людей, однаково часто у чоловіків та жінок. При зіставленні результатів із показниками американської популяції з поправкою на вік поширеність деменції в цимане оцінили у 2,7 відсотка, а в мосетен — у 0,9 відсотка.

Що стосується легких когнітивних порушень, наприклад, розладів пам'яті, то їх спостерігали у 7,7 відсотка старших 60 років учасників з племені цимане та у 9,8 відсотка учасників із племені мосетен. Це не суттєво відрізняється від показника в інших популяціях.

Вивчення мозкових сканів вказало, що у цимане, але не в мосетен, когнітивне враження було пов'язане із суттєвим зменшенням загального об'єму мозку та білої речовини зокрема. Що цікаво, в учасників часто помічали кальцифікацію внутрішньочерепних артерій, яка сильніше проявлялася у людей із деменцією. Однак роль цього фактора у ментальному здоров'ї поки що незрозуміла, тому варта подальших вивчень.

Розмірковуючи над причинами низької поширеності когнітивних розладів у досліджуваних племен, вчені згадують спосіб життя. Звичайно ці люди дуже активні, а їхній раціон складається значною мірою із овочів, фруктів, риби та нежирного м'яса. Все це зменшує ризику серцево-судинних хвороб, ожиріння та діабету, що зі свого боку, може сприяти підтриманню здоров'я мозку. На користь цієї гіпотези свідчить і те, що корінні народи із найвищим показником поширеності деменції, як-от австралійські аборигени (у них близько 13 відсотків старших 60 років людей мають деменцію), не ведуть традиційного способу життя, як болівійські індіанці, та схильні до згаданих супутніх станів.

А. Поширеність деменції ц різних суспільствах. В. Поширеність легких когнітивних розладів у цимане, мосетен та популяціях з високим доходом у різному віці. Margaret Gatz et al. / Alzheimer’s & Dementia, 2022

А. Поширеність деменції ц різних суспільствах. В. Поширеність легких когнітивних розладів у цимане, мосетен та популяціях з високим доходом у різному віці. Margaret Gatz et al. / Alzheimer’s & Dementia, 2022

цимане
Плем'я із приблизно 17 тисяч індіанців, які населяють регіон Амазонії на півночі Болівії. Вони ведуть традиційний спосіб життя, оснований на натуральному сільському господарстві, збиральництві й полюванні.