Давня акула віком 93 мільйонів років виявилася схожою на ската

Палеонтологи описали новий вимерлий вид акул Aquilolamna milarcae з морських відкладень Мексики пізнього крейдового періоду. Гіпертрофовані витягнуті грудні плавники робили її схожою на манту, рід скатів. Характеристики виду наведені у статті в журналі Science.

Художня реконструкція Aquilolamna milarcae. Oscar Sanisidro

Художня реконструкція Aquilolamna milarcae. Oscar Sanisidro

Як пов’язані акули і скати?

Пластинозяброві — це підклас хрящових риб, що включає акул та скатів. Він є успішною групою різноманітних за екологією та морфологією риб, які вперше з’явився близько 380 мільйонів років тому, у пізній девонський період. Сучасні пластинозяброві, які живляться планктоном, представлені двома основними екоморфологічними типами: рибами з великим веретеноподібним тілом (акула великорота, акула велетенська та китова акула) та рибами зі сплюснутим тілом і крилоподібними вузькими грудними плавцями (скати родів мобули та манти). Сучасні акули займають морські екосистеми у всьому світі, але мають невелике морфологічне різноманіття, в основному це хижаки з обтічними тілами.

Який вид описали дослідники?

Палеонтологи повідомили про новий викопний вид акул з раніше невідомим планом тіла та морфологічними ознаками, які свідчать про те, що він харчувався планктоном. Повну скам’янілість відшукали у мексиканських відкладеннях пізнього крейдового періоду, віком близько 93 мільйонів років. Тобто, цей вид існував задовго до виникнення мант і мобулів. Він отримав назву Aquilolamna milarcae. Вид виділяється як серед живих, так і серед викопних пластинозябрових будовою тіла, що характеризується надзвичайно гіпертрофованмим грудними плавниками та потужним хвостовим плавником. Екземпляр, який аналізували вчені, був 1,65 метрів завдовжки, а розмах його плавників складав 1,9 метрів. Вид віднесли до ряду ламноподібних акул.

Скам’янілість Aquilolamna milarcae. Wolfgang Stinnesbeck

Скам’янілість Aquilolamna milarcae. Wolfgang Stinnesbeck

Aquilolamna milarcae був повільним плавцем у порівнянні з іншими пластинозябровими, що живляться планктоном. Довгі і тонкі грудні плавники, швидше за все, виступали в ролі стабілізаторів, але вони також могли бути використані для руху за допомогою повільного махання. Aquilolamna milarcae мав хвостовий плавник з добре розвиненою верхньою частиною, що характерно для більшості пелагічних акул, таких як китові та тигрові акули. Таким чином, його анатомічні особливості поєднували як риси акул, так і риси скатів.