Давні єгиптяни поховали в пірамідах простих робітників поруч зі знаттю

У Судані виявили піраміди, в яких могли бути похованими не лише представники давньоєгипетської знаті, але й прості робітники. На це вказали сліди інтенсивної фізичної активності на їхніх кістках. Дослідники припускають, що представники знаті могли забажати, щоб їхніх слуг поховали поруч із ними, адже ті служили б їм у загробному житті. Дослідження опублікували в Journal of Anthropological Archaeology.

Піраміди в сучасному Судані. Martchan / Shutterstock

Піраміди в сучасному Судані. Martchan / Shutterstock

Чому науковці вважають похованих саме простими робітниками?

Археологи досліджували людські рештки віком близько 3000-3500 років з пірамід у місті Томбос на півночі сучасного Судану. Ці піраміди були збудовані в період, коли єгипетське Нове Царство сильно розширилося, а єгипетська культура поширилася на південь до Нубії, тобто сучасного Судану. Як зазначають науковці, в цей час піраміди стали масово будувати не лише для фараонів, але й для інших представників знаті.

Залишки піраміди у місті Томбос на півночі Судану. University of California Santa Barbara

Залишки піраміди у місті Томбос на півночі Судану. University of California Santa Barbara

Знайдені в Томбосі рештки археологи поділили на дві групи: одна мала явні ознаки інтенсивної фізичної активності, тоді як інша — мало рухалася за життя. Деякі науковці зазначають, що такі відмінності в активності можуть бути пов’язаними з тим, що частина знаті займалася фізичною активністю, щоб бути в змозі захистити свої землі. Утім самі автори дослідження підкреслюють, що інші єгипетські поховання чітко свідчать про різницю в активності між знаттю та простими робітниками.

Відкинули археологи й теорію про те, що слуг могли ховати зі знаттю в ритуальних цілях. Хоча людські жертвоприношення й траплялися на території Нового Царства, це було на 500 років раніше, ніж час, яким датовані знахідки. Тож тепер дослідники спробують з’ясувати, чи справді робітників ховали для служіння знаті після смерті та наскільки ця практика була поширеною в інших частинах Стародавнього Єгипту.

  • Науковці вже з’ясували, як могло відбуватися зведення всесвітньо відомих пірамід Гізи. Як виявилося, робітники могли використовувати нині зниклий рукав річки Ніл для доставлення будівельних матеріалів.