Давні римляни покрили амфори з місцевим вином привізним сосновим дьогтем

Італійські та французькі вчені дослідили вміст трьох амфор віком понад дві тисячі років, добуті із морського дна біля берега Центральної Італії. Вивчення за допомогою комбінованого підходу вказало на особливості виготовлення вина тодішніми римлянами, які використовували місцевий виноград та сосновий дьоготь для покриття амфор, доставлений, імовірно, з Калабрії чи Сицилії. Результати дослідження опубліковані в журналі PLOS One.

Амфори для білого й червоного вина з дослідження. Louise Chassouant et al. / PLoS One, 2022

Амфори для білого й червоного вина з дослідження. Louise Chassouant et al. / PLoS One, 2022

Група науковців із Римського університету Сапієнца та Університету Авіньйона дослідили три амфори з І-II століття до нашої ери, добуті з моря біля Сан-Феліче-Чирчео в Італії, у яких колись містилося вино. Вчені дослідили вміст тар, вивчивши рештки рослин в осаді та його хімічний склад за допомогою методу газової хроматографії з мас-спектрометрією. Завдяки цьому вони з'ясували деталі виготовлення вина давніми римлянами.

Так, вчені виявили, що амфори використовували як для червоного, так і для білого вина. Його виготовляли із місцевого винограду, можливо, ще не окультуреного у той час підвиду Vitis vinifera sylvestris. Цікавим виявилося й покриття амфор ізсередини сосновим дьогтем. Історичні дані вказують, що це була поширена практика — для забезпечення водонепроникності й бактерицидності тари, а можливо, й покращення смакових властивостей. Утім, сосна була виду, що зростає у гірських місцевостях. Це означає, що її привозили з інших регіонів, можливо, Калабрії чи Сицилії.