Давні ізраїльтяни виростили культурні рослини на смітті
На території Ізраїлю археологи знайшли ями для сміття, які давні фермери використовували для того, щоб вирощувати культурні рослини навіть у неродючому піску. Сміття давні мешканці регіону поміщали в ці ями, куди потрапляла дощова та ґрунтова вода, а отриманий після його розкладання матеріал використовували як добрива. Науковці сподіваються, що такий спосіб перетворення відходів на щось корисне допоможе покращити сільське господарство і в сучасних умовах, коли багато регіонів стають сухішими через зміни клімату. Дослідження опублікували в журналі Environmental Archaeology.
Як зі сміття в давнину робили добрива?
Ями для перероблення сміття знайшли на північному узбережжі Ізраїлю. Археологи встановили, що останні з них використовували ще у 1140 році нашої ери, в період завоювання цих земель мусульманами. Як вважають науковці, такі ями наповнювали деревним вугіллям, попелом, кістками, монетами, склом, подрібненою керамікою, спаленим збіжжям та іншим сміттям загальною масою близько 80 тисяч тонн. До нього також додавали вапно, а все це разом під впливом води перетворювалося на подобу добрив.
Дослідники зазначають, що для створення одного квадратного кілометра родючої землі потрібно було б 1,7 мільйона робочих годин. Мотивом для такого могли бути податкові пільги для фермерів, що використовували таку технологію, або релігійні переконання ісламу щодо відродження «мертвих земель» у пустелі. Якими б не були мотиви, таке сільське господарство дозволяло вирощувати овочі, фрукти та бавовну.
- Ботанікам вдалося виростити насінину, знайдену в Ізраїлі та датовану 993-1202 роками нашої ери. Як вважають науковці, вид рослини, що дала цю насінину, згадувався ще в Біблії як цілющий.